Liverpool - Tottenham Liverpool Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 20:33
Data actualizarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 20:33

Liverpool a câșltigat dramatic meciul cu Tottenham, scor 4-3, după ce a condus cu 3-0.

”Cormoranii” au avut 3-0 încă din minutul 15. Curtis Jones a deschis scorul după ce a reluat din prima o minge centrată de Alexander-Arnold.

Liverpool, victorie dramatică împotriva lui Tottenham!

În minutul cinci, Diaz a dus scorul la 2-0, iar Salah a punctat pentru 3-0 din penalty, în minutul 15.

Tottenham a redus din diferență înainte de pauză, prin golgheterul Harry Kane, care a fost lăsat liber în careu de defensiva lui Liverpool. A urmat apoi reușita lui Son, din minutul 77, și golul lui Richarlison din minutul 90+3.

Diogo Jota a fost cel care a punctat pentru 4-3 în minutul 90+4, după o acțiune personală, și a adus trei puncte importante pentru gruparea de pe Anfield, în lupta pentru cupele europene.

După 33 de etape, Liverpool a ajuns la 56 de puncte și este pe locul cinci. Cu toate acestea, echipa lui Jurgen Klopp este încă departe de locurile care asigură prezența în sezonul următor al Champions League.

Tottenham a rămas pe locul șase, cu 54 de puncte, la egalitate cu Aston Villa. În următoarea etapă, Liverpool va juca tot pe teren propriu, cu Fulham, iar Tottenham va primi vizita lui Crystal Palace.