Liverpool - Tottenham Liverpool Manchester City Anglia
Data publicarii: Sambata 07 Mai 2022, 23:46
Data actualizarii: Sambata 07 Mai 2022, 23:54

Liverpool s-a încurcat pe teren propriu cu Tottenham, scor 1-1, și Manchester City are șansa de a se distanța în lupta pentru titlu din Premier League.

Heung-Min Son a deschis scorul pe Anfield în minutul 56 al partidei. Luis Diaz a restabilit egalitatea în minutul 74, cu un șut din afara careului, deviat de defensiva celor de la Tottenham. Până la final, Liverpool a alergat după golul egalizator.

Liverpool, pas greșit în lupta pentru titlu cu Manchester City

”Cormoranii” nu au mai reușit să înscrie în poarta lui Hugo Lloris, iar Liverpool s-a împiedicat în lupta pentru strânsă pentru titlu cu Manchester City.

Liverpool a urcat, momentan, pe primul loc în Premier League, la egalitate de puncte cu Manchester City, care are un meci în minus, cel cu Newcastle de pe teren propriu.

În cazul unui succes, ”cetățenii” se vor distanța la trei puncte de echipa lui Jurgen Klopp, cu trei etape înainte de finalul sezonului.

Pe lângă lupta la titlu, Liverpool mai este calificată și în finala Champions League, programată pe 28 mai, cu Real Madrid, la Paris, dar și în finala FA Cup, programată pe 14 mai, împotriva lui Chelsea.