Liverpool învinge și speră în continuare la titlu! Cum arată programul "cormoranilor" și al lui Manchester City

Liverpool Aston Villa Manchester City Premier League Anglia
Data publicarii: Miercuri 11 Mai 2022, 00:00
Data actualizarii: Miercuri 11 Mai 2022, 00:03

Liverpool a învins Aston Villa, în deplasare, scor 2-1, iar echipa lui Jurgen Klopp speră în continuare la titlu.

Aston Villa, condusă de Steven Gerrard, a început mai bine și a deschis scorul după doar trei minute, când Douglas Luis a făcut legea în careul lui Liverpool și l-a învins pe Alisson.

Liverpool învinge și speră în continuare la titlu

Formația lui Jurgen Klopp a replicat imediat, iar Joel Matip a reușit să restabilească egalitatea în minutul 6, după o lovitură liberă a lui Liverpool și mai multe respingeri în careul advers.

Golul victoriei a venit destul de târziu. Sadio Mane a marcat pentru 2-1 în minutul 65, cu o lovitură de cap, după o centrare expediată perfect de Luis Diaz.

Liverpool a devenit doar a doua echipă din istoria Premier League care are în lot trei jucători cu 15 sau mai multe goluri marcate într-un singur sezon: Sadio Mane (15), Diogo Jota (15) și Mohamed Salah (22), potrivit Opta.

Victoria o menține pe Liverpool în lupta pentru titlu. Echipa lui Klopp se află pe locul secund, cu 86 de puncte, la egalitate cu Manchester City, însă cu un golaveraj inferior (+65, față de +68). "Cetățenii" au și un meci în plus de disputat, astfel că formația lui Pep Guardiola depinde doar de ea.