Jurgen Klopp are un singur lucru de spus înainte de pauza internațională: ”Mă rog la asta”

Jurgen Klopp Liverpool Premier League Anglia Jurgen Klopp / Foto - Getty Images
Data publicarii: Luni 18 Martie 2024, 17:56
Data actualizarii: Luni 18 Martie 2024, 17:55

Liverpool a pierdut în ultimul meci din sferturile FA Cup cu Manchester United duminică seară (3-4).

Având în vedere că în această perioadă fotbaliștii se reunesc cu colegii lor de la echipele naționale, Jurgen Klopp, antrenorul ”cormoranilor”, a precizat că își dorește din tot sufletul ca toți elevii săi să revină sănătoși din pauza internațională.

Ultima dată, Liverpool l-a pierdut pe Mohamed Salah, care s-a accidentat la Cupa Africii pe Națiuni și a lipsit aproape o lună din echipamentul lui Liverpool, iar Jurgen Klopp speră să nu se repete istoria.

”Băieții trebuie să se recupereze, dar e dificil. Acum vor zbura practic în jurul lumii, iar în cinci sau șase zile vor juca primul meci din cele două. Sperăm și ne rugăm ca toți să revină sănătoși și să-i avem pentru restul sezonului”, a spus Jurgen Klopp, potrivit Tuttomercatoweb.

În Premier League, Liverpool se află pe locul doi cu 64 de puncte, fiind la egalitate cu liderul Arsenal și la o lungime în fața celor de la Manchester City, care completează podiumul.

”Cormoranii” au înregistrat până în clipa de față 19 victorii, șapte rezultate de egalitate și două înfrângeri, după 28 de etape desfășurate în eșalonul de elită al Angliei.

Ce urmează pentru Liverpool

Pentru formația dirijată de Jurgen Klopp urmează meciul de duminică, 31 martie, de la ora 16:00, cu Brighton & Hove Albion, de pe ”Anfield”.

Ultima întâlnire dintre cele două s-a petrecut în turul sezonului, moment în care Liverpool și Brighton au remizat 2-2, în runda cu numărul opt.