FOTO ȘI VIDEO Gafă comisă de Emiliano Martinez în săptămână în care a fost desemnat cel mai bun portar

emiliano Martinez Aston Villa Nottingham Forest Anglia Emiliano Martinez, portarul lui Aston Villa / Foto: Getty Images
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 18:08
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 18:07

Emiliano Martinez (31 de ani) a comis o eroare majoră în aceeași săptămână în care a câștigat Yashin Trophy, premiu oferit la gala Balonului de Aur celui mai bun portar din sezonul trecut.

Emiliano Martinez a fost titular la Aston Villa în eșecul suferit de formația sa pe terenul lui Nottingham Forest, scor 0-2, în runda #11 din Premier League.

Goalkeeper-ul argentinian a gafat la golul al doilea marcat de Nottingham, în minutul 47. Orel Mangala a expediat un șut de la aproximativ 25 de metri, Martinez a respins de sub transversală, însă mingea a trecut ulterior linia porții.

Primul gol încasat de Emiliano Martinez a venit în minutul 5, când Ola Aina l-a învins tot cu un șut din afara careului.

Pentru Emiliano Martinez a fost al 14-lea meci din acest sezon la Aston Villa. Portarul argentinian a încasat 19 goluri și a reușit să își păstreze poarta intactă în doar patru jocuri.

Luni, Emiliano Martinez a câștigat Trofeul Yashin destinat celui mai bun portar din sezonul trecut. Portarul titular al Argentinei de la CM 2022 a obținut 290 de puncte și i-a devansat pe brazilianul Ederson (197p) și marocanul Yassine Bounou (154p).