VIDEO Faza pentru care fanii lui Chelsea îl imploră pe Todd Boehly să-l aducă pe Victor Osimhen pe Stamford Bridge

victor osimhen Chelsea Napoli Todd Boehly Anglia Victor Osimhen, jucător Napoli/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 16:36
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 16:49

Napoli a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, pe Cagliari, în etapa a 16-a din Serie A.

Napoli a dominat prima repriză a partidei cu Cagliari, dar nu a reuşit să înscrie golul care să o aducă în avantaj. Salvarea a venit de la golgheterul Victor Osimhen, care a deschis scorul în minutul 69.

Avantajul gazdelor a durat doar trei minute, pentru că Pavoletti a egalat în minutul 72. Însă după alte trei minute, Victor Osimhen s-a jucat în careul oaspeţilor, a pasat in extremis şi Kvaratskhelia a marcat golul victoriei.

• Victor Osimhen, jucător Napoli/sursa foto: Getty

Assist-ul lui Osimhen, viral pe rețelele de socializare

Atacantul nigerian a trecut de patru adversari cu mai multe procedee tehnice, faza creată de fotbalist devenind virală rapid.

În urma informațiilor potrivit cărora ar fi dorit la Chelsea, fanii echipei din Premier League au reacționat la faza realizată de Osimhen, "implorându-l" pe Todd Boehly să-l aducă pe Stamford Bridge.

"Todd Boehly, te rog", "De ce nu plătește Todd Boehly 112 milioane lire pentru acest jucător", "Chelsea, sparge banca pentru el. E un atacant monstruos" sunt doar câteva dintre comentariile suporterilor.

După ce Daily Telegraph scria în luna noiembrie că Chelsea l-a identificat pe Victor Osimhen drept următoarea țintă în perioada de mercato, iată că Napoli și-a făcut rapid temele.

Conform Tuttomercatoweb, Victor Osimhen urmează să semneze prelungirea contractului cu clubul din Serie A, în urma unei ședințe desfășurate între agentul său, Roberto Calenda, și președintele napoletanilor, Aurelio de Laurentiis.

Sursa menționată anterior a mai informat că fotbalistul va avea o clauză de reziliere în valoare de 140 de milioane de euro și va încasa un salariu mai mare decât cel curent de 4.5 milioane de euro.