VIDEO EXCLUSIV FA CUP | Manchester United - Reading 3-1. Calificare în optimi, în urma unui meci cu goluri spectaculoase

Manchester United - Reading FA Cup VOYO Exclusiv Anglia
Data publicarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 23:58
Data actualizarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 23:53

Manchester United și Reading și-au dat întâlnire în cea mai veche competiție, FA Cup, care se vede doar pe Pro Arena & VOYO!

Manchester United - Reading 3-1

Fina de meci! Manchester United se califică în optimile de finală ale competiției FA Cup, în urma unui meci în care "diavolii roșii" s-au întrecut în execuții spectaculoase.

Minutul 72 - GOOOL Reading! Amadou Salif Mbengue interceptează o centrare venită dintr-o lovitură de la colţul terenului şi înscrie cu o lovitură de cap.

Minutul 67 - GOOOL Manchester United! Fred marchează cu gol spectaculos, cu călcâiul.

Minutul 59 - GOOOL Manchester United! Casemiro șutează puternic de la distanță, care îl lasă fără replică pe portarul advers.

Minutul 55 - GOOOL Manchester United! Casemiro deschide scorul în urma unei scărițe, în urma unei pase decisive venită de la Antony.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 35 - GOOOL Manchester United! Marcus Rashford ajunge la o centrare de la Weghorst și înscrie cu capul din apropiere. Golul este anulat pe motiv de offside.

Minutul 26 - Ocazie pentru Manchester United! Bruno Fernandes șutează de la marginea careului, însă mingea trece deasupra vinclului.

A început partida! Meciul poate fi urmărit exclusiv pe VOYO

Manchester United - Reading | Echipele de start

Manchester United: de Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Malacia - Casemiro, Eriksen - Antony, Fernandes, Rashford - Weghorst

Reading: Lumley - Hoilett, Yiadom, Holmes, McIntyre, Baba - Hendrick, Loum, Ince - Joao, Carroll

Ultima victorie a oaspeților, de altfel și singurul câștig în fața „diavolilor roșii”, a fost în 1927, acum 96 de ani, tot în FA Cup. Cele două echipe s-au confruntat de 22 de ori în istorie, iar Manchester United a câștigat 14 meciuri, a făcut egal în șapte și a pierdut unul singur.

FA Cup | Manchester United - Reading, LIVE exclusiv pe VOYO sâmbătă, ora 22:00! „Diavolii roșii” n-au mai pierdut de 96 de ani cu oaspeții

Ultima confruntare dintre cele două formații a fost pe 5 ianuarie 2019, când Manchester United a reușit să se impună cu 2-0 în fața lui Reading în FA Cup. În campionat, United a învins-o pe Reading de două ori în sezonul 2012/13, 1-0 și 4-3.

În actuala stagiune, Reading se află pe locul 14 în Championship cu 37 de puncte după 28 de meciuri. În acest sens, formația dirijată de Ince a înregistrat 11 victorii, patru rezultate de egalitate și 13 înfrângeri, clasându-se la cinci puncte de play-off.

De cealaltă parte, Manchester United și-a asigurat, pentru moment, loc de Champions League în Premier League, acumulând 39 de puncte din 60 posibile după 20 de jocuri. „Diavolii roșii” au înregistrat, astfel, 12 victorii, trei remize și doar cinci eșecuri.