VIDEO EXCLUSIV Derby - West Ham 0-2 | Spectacolul din FA Cup e în direct pe PRO Arena și VOYO

Derby - West Ham FA Cup Voyo Anglia
Data publicarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 22:23
Data actualizarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 23:51

Cea mai veche competiție, FA Cup, se vede doar la Pro Arena & VOYO!

FA Cup | Derby - West Ham, 0-2, în direct pe Pro Arena & VOYO

West Ham o învinge pe Derby și se califică în optimile FA Cup.

Final.

Min. 50: GOOOL West Ham! Oaspeții își majorează avantajul. Bowen în servește pe Antonio, care înscrie cu o lovitură de cap.

Min. 10: GOOOL West Ham! Bowen deschide scorul, după mai multe atacuri în lanț ale „ciocănarilor”!

Ultima confruntare dintre Derby și West Ham a fost în decembrie 2011, când ambele echipe se aflau în eșalonul secund al Angliei, Championship. Atunci, gazdele s-au impus cu 2-1 grație reușitelor lui Callum Bali (minutul 2) și Paul Green (minutul 10). Pentru oaspeți marcase Frank Nouble (minutul 42).

În schimb, în primul eșalon al Angliei, Premier League, cele două competitoare în FA Cup nu s-au mai întâlnit din 2008! În acel moment, „ciocănarii” din Londra au fost cei care s-au impus cu 2-1. Zamoura (minutul 20) și Cole (minutul 77) au marcat pentru West Ham, în timp ce Mears (minutul 65) a făcut-o pentru Derby.

Istoria meciului West Ham - Derby

Prima partidă dintre West Ham și Derby a fost pe 17 decembrie 1921 în League Division Two. Din acel moment și până în prezent, echipele s-au confruntat în nu mai puțin de 76 de partide. „Ciocănarii” au câștigat 27 de dueluri, iar Derby, 24! În 25 de meciuri rezultatul a fost egal.