Manchester City Liverpool Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 22 Mai 2022, 20:39
Data actualizarii: Duminica 22 Mai 2022, 20:39

Manchester City a cucerit titlul de campioană în Premier League, după un meci incredibil contra lui Aston Villa, scor 3-2.

Steven Gerrard, antrenorul lui Aston Villa, a încercat să își ajute fosta echipă Liverpool și a fost foarte aproape să producă o surpriză uriașă pe Etihad. În minutul 75, Manchester City era condusă cu 2-0 după golurile lui Matty Cash și Philippe Coutinho, dar echipa lui Pep Guardiola a dat lovitura grație dublei lui Gundogan, introdus în repriza secundă, și a golui marcat de Rodri. Totul, în decurs de doar cinci minute.

Explozie de bucurie pe Etihad

Manchester City a încheiat sezonul cu 93 de puncte, cu unul peste Liverpool, care s-a impus cu greu, pe final, contra lui Wolves, scor 3-1.

Bucuria a fost imensă pe Etihad, iar fanii lui Manchester City au intrat pe teren imediat după ultimul fluier, stewarzii nereușind să le facă față miilor de persoane care au sărbătorit cel de-al optulea titlu cucerit de formația lor.

De la stația de amplificare a stadionului fanii au fost rugați să părăsească terenul pentru a se putea organiza festivitatea de premiere, însă suporterii au cedat cu greu. Au aprins fumigene, au dărâmat una dintre porți și au afișat tricouri cu numele lui Erling Haaland, starul care va juca pe Etihad din sezonul următor.