Cuvinte la superlativ pentru un jucător din partea lui Pep Guardiola: "Cel mai bun sezon"

Manchester City Pep Guardiola Phil Foden Anglia Pep Guardiola, antrenor Manchester City
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 10:13
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 10:26

Manchester City s-a apropiat la două puncte de Liverpool, după o nouă victorie reușită în Premier League.

Phil Foden a reuşit un hat-trick pentru Manchester City, care a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, pe Brentford, în ultimul meci al etapei a 23-a din Premier League.

Gazdele au deschis scorul pe Gtech Stadium prin Neal Maupay (21), însă Phil Foden a restabilit egalitatea înainte de pauză (45+3), iar apoi a mai marcat de două ori pe parcursul reprizei secunde (53, 70).

Pep Guardiola l-a lăudat pe Phil Foden

"Cred că are cel mai bun sezon din carieră, de când suntem împreună. Jocul său în poziție centrală e incredibil. Întotdeauna a avut dorința de a marca.

Are 250 de meciuri pentru Manchester City, iar impactul din acest sezon e major. Este incredibil, cifrele sale sunt extraordinare.

Încercăm să recuperăm jucătorii și să pregătim meciul cu Everton. Nu mă gândesc la cursa pentru trofee, ci doar să câștigăm următorul meci", a declarat tehnicianul, după meci.

În urma acestui succes, echipa pregătită de Pep Guardiola a acumulat 49 de puncte, la fel ca Arsenal (locul 3), care a învins-o duminică pe Liverpool (51 de puncte) la Londra, însă "cetăţenii" mai au de disputat o restanţă, pe 20 februarie, tot împotriva formaţiei Brentford.