"Coțofenele" zboară spre Champions League! Newcastle a zdrobit-o pe Brighton și urcă pe locul trei în Premier League

Newcastle Brighton Premier League Anglia
Data publicarii: Vineri 19 Mai 2023, 00:10
Data actualizarii: Vineri 19 Mai 2023, 00:16

Newcastle a jucat meciul restant din Premier League, pe teren propriu, cu Brighton.

Partida care a contat pentru etapa a 25-a din Premier League s-a încheiat cu victoria categorică a gazdelor, scor 4-1. Scorul a fost deschis prin autogolul lui Undav, avantajul fiind mărit în minutele de prelungiri din prima repriză, prin Burn.

Cea de-a doua parte a început cu golul reușit de Undav, însă Newcastle și-a asigurat victoria în ultimele minute ale partidei, după reușitele lui Wilson și Guimaraes.

În urma acestui rezultat, Newcastle a urcat pe locul trei în clasament, cu 69 puncte, cu trei puncte peste Manchester United, care are un meci mai puțin disputat.

Newcastle se întărește pentru sezonul viitor

Dominik Szoboszlai (22 de ani), fotbalistul momentului în Ungaria, a impresionat cu evoluțiile sale și este aproape de un transfer spectaculos.

Clubul deținut de Fondul Public de Investiții al Arabiei Saudite a pus ochii pe ”perla” maghiarilor și a pregătit deja o ofertă pentru Leipzig, scrie jurnalistul Ekrem Konur.

În acest sezon, Dominik Szoboszlai a evoluat în 43 de partide și a marcat opt goluri pentru echipa sa, cifră la care se mai adaugă și 13 pase decisive.