Chelsea - Manchester City 4-4! Adevărat thriller în Premier League

Chelsea - Manchester City Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 22:08
Data actualizarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 22:07

Cele două echipe s-au întâlnit în a 12-a etapă din eșalonul de top al Angliei.

Chelsea a primit vizita lui Manchester City pe „Stamford Bridge” la finalul weekend-ului. La capătul celor 90 de minute, cele două cluburi au împărțit punctele.

Erling Haaland a deschis scorul în minutul 25, însă Chelsea a revenit repede în joc. Thiago Silva (minutul 29) a restabilit egalitatea, iar Raheem Sterling a dus scorul la 2-0 pentru londonezi (minutul 37). Dar Akanji a readus-o pe linia de plutire pe Manchester City în minutul 45+1.

În repriza secundă, Erling Haaland a realizat „dubla”, în minutul 47, doar că Jackson a făcut 3-3. Rodri a marcat pentru Manchester City în minutul 86, iar când toți credeau că formația lui Pep Guardiola va pleca din Londra cu cele trei puncte, Palmer a restabilit egalitatea din penalty, în minutul 90+5.

• Pentru Pep Guardiola a fost primul meci din cariera sa în care ambele echipe marchează patru goluri!

În urma rezultatului de egalitate, Manchester City rămâne în vârful clasamentului cu 28 de puncte. Echipa lui Pep Guardiola a înregistrat până acum nouă victorii, un singur egal și două rezultate negative.

De cealaltă parte, Chelsea se află pe locul 10 cu 16 puncte. Trupa de pe „Stamford Bridge” a obținut, astfel, patru câștiguri, patru remize și patru eșecuri după 12 etape disputate în Premier League.

Erling Haaland, la Real Madrid? Ce a spus impresara norvegianului după vizita pe Santiago Bernabeu

• Reprezentanta lui Erling Haaland a fost prezentă la partida din grupele Champions League, dintre Real Madrid și Braga, câștigată categoric de galactici

Rafaela Pimenta a urmărit din tribune succesul echipei antrenată de Carlo Ancelotti, succes în urma căruia Real Madrid s-a calificat în optimile de finală din UEFA Champions League.

Prezența impresarei a stârnit numeroase comentarii despre o posibilă discuție legată de transferul lui Erling Haaland pe Santiago Bernabeu, mai ales dacă mutarea lui Kylian Mbappe nu se va concretiza.

Galacticii au fost interesați de atacantul norvegian încă din sezoanele trecute, însă fotbalistul a ales să semneze cu Manchester City, unde a stabilit deja numeroase recorduri și a câștigat trofee importante, inclusiv UEFA Champions League, încă din primul sezon.

"Nu, nu, nu", a fost răspunsul impresarei la ieșirea de pe stadion, atunci când a fost întrebată dacă a discutat despre un posibil transfer al lui Erling Haaland.