chelsea - bournemouth Bournemouth Chelsea Anglia
Data publicarii: Marti 27 Decembrie 2022, 21:35
Data actualizarii: Marti 27 Decembrie 2022, 21:39

Chelsea a câștigat meciul cu Bournemouth, scor 2-0, după cinci meciuri fără victorie în Premier League.

Fosta campioană a Angliei și a Europei a ”rezolvat” repede meciul, ambele goluri fiind marcate în prima repriză a partidei de pe Stamford Bridge.

Chelsea, victorie după cinci meciuri în Premier League!

Mai întâi Kai Havertz a deschis scorul în minutul 16, iar Mason Mount a fost cel care a dus scorul la 2-0 și a închis tabela cu reușita sa din minutul 24.

Chiar dacă a reușit să câștige, Chelsea este încă departe de locurile fruntașe din Premier League, din cauza rezultatelor modeste obținute în prima parte a sezonului. Cu 24 de puncte, londonezii sunt pe locul opt, la egalitate cu Brighton, fosta echipă a lui Graham Potter.

Locul patru, ultimul care asigură participarea în Champions League, este ocupat de Tottenham, cu 30 de puncte.

În următoarea rundă, Chelsea va juca în deplasare pe terenul penultimei clasate, Nottingham Forest, în timp ce Bournemouth va primi vizita celor de la Crystal Palace.

Chelsea: Kepa - James, Koulibaly, Silva, Cucurella - Zakaria, Jorginho, Mount - Sterling, Havertz, Pulisic

Bournemouth: Travers - Smith, Senesi, Kelly, Zemura - Stacey, Cook, Lerma, Billing - Solanke, Moore