Ce notă a primit Ionuț Radu după ce a fost titular în eșecul contra granzilor de la Liverpool

Ionuț Radu Bournemouth - Liverpool Carabao Cup Anglia Ionuț Radu / Imago Images
Data publicarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 23:59
Data actualizarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 00:00

Bournemouth - Liverpool s-a încheiat 1-2.

Cele două echipe s-au întâlnit în optimile de finală ale Cupei Ligii pe stadionul „Vitality”. Ultimul duel dintre Liverpool și Bournemouth a fost în luna august și s-a încheiat 3-1 în favoarea „cormoranilor”.

În minutul 31 al meciului, Ionuț Radu a încasat primul gol. Cody Gakpo l-a executat pe goalkeeperul român. Bournemouth a restabilit egalitatea în minutul 64, grație reușitei lui Justin Kluivert, însă Liverpool a revenit în avantaj pe tabela de marcaj.

Trent Alexander-Arnold i-a oferit un assist lui Darwin Nunez în minutul 70, iar „cormoranii” au eliminat-o din Carabao Cup pe Bournemouth, care se va mulțumi în acest sezon doar cu prezență până în optimile de finală ale competiției.

După evoluția din cupă, portalul FlashScore l-a notat pe Ionuț Radu cu 6.8. A fost a patra prezență pentru goalkeeperul român în echipamentul lui Bournemouth din acest sezon, în toate competițiile.

Bournemouth & Liverpool, în Premier League

După 10 etape desfășurate în primul eșalon al Angliei, Liverpool se situează pe locul patru cu 23 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Jurgen Klopp a înregistrat șapte victorii, două rezultate de egalitate și o singură înfrângere.

De cealaltă parte, Bournemouth se află deasupra „zonei fierbinți” din Premier League, pe locul 17, cu șase puncte, la o lungime de subsolul clasamentului. Clubul a obținut, până acum, un câștig, trei remize și șase eșecuri.