Ce își dorește Pep Guardiola de la jucătorii săi + Ce a precizat despre Kevin de Bruyne

Pep Guardiola Kevin De Bruyne Premier League Anglia
Data publicarii: Vineri 17 Februarie 2023, 21:21
Data actualizarii: Vineri 17 Februarie 2023, 21:20

Manchester City se află în vârful clasamentului la egalitate de puncte cu Arsenal (51p), dar cu un meci în plus.

După 23 de meciuri disputate, „cetățenii” au înregistrat 51 de puncte din 69 posibile. În acest sens, Manchester City a obținut 16 victorii, trei rezultate de egalitate și o singură înfrângere.

Tehnicianul spaniol a vorbit despre elevii săi în urma victoriei cu Arsenal (3-1), evidențiind faptul că își dorește mult mai mult de la jucători.

„Foarte bun (n.r. Kevin de Bruyne), la fel ca Jack Grealish, la fel ca toată lumea. Sunt mulțumit pentru tot ce s-a întâmplat. Dar vreau mai mult. Am un sentiment că Jack și Kevin pot face mai mult și chiar se va întâmpla asta. E o competiție grea și avem nevoie de jucători să simtă că pot face mai mult”, a spus Pep Guardiola, potrivit GOAL.

Kevin de Bruyne se află la trupa de pe Etihad din vara anului 2015 și valorează în prezent 80 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate. În cazul lui Jack Grealish, englezul a sosit la City în august 2021 și este cotat, potrivit Transfermarkt, la 70 milioane.

Arsenal - Manchester City 1-3

Kevin de Bruyne a deschis scorul în meciul de pe Emirates în minutul 24, iar Bukayo Saka a restabilit egalitatea în prima parte a jocului, în minutul 42, înainte ca jucătorii să meargă la vestiare.

În repriza secundă, Jack Grealish a readus-o pe Manchester City în avantaj, iar Erling Haaland a primit un assist perfect de la Kevin de Bruyne și a închis tabela la 3-1 în minutul 82.