FOTO Ce au făcut AC Milan & Inter, la patru zile înainte de derby-ul din semifinalele UCL

AC Milan Inter ucl Anglia
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 23:21
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 23:21

Cele două echipe se vor confrunta semifinalele Champions League miercuri, 10 mai, de la ora 22:00, pe San Siro.

Atât AC Milan, cât și Inter au câștigat ultimul duel înainte de partida de foc din cupele europene. În campionat, „rossonerii” se află acum pe cinci cu 61 de puncte, în timp ce „nerazzurri” se situează pe patru cu 63 de puncte.

AC Milan a trecut de Lazio cu 2-0. Ismael Bennacer a deschis scorul în minutul 17, în timp ce Theo Hernandez a majorat diferența la 2-0 în minutul 29. Până la fluierul de final al centralului, tabela a rămas nemodificată.

Tot cu 2-0 a învins-o și Inter pe AS Roma în deplasare. „Nerazzurri” au deschis scorul în minutul 33, grație reușitei lui Federico Dimarco și au majorat diferența în partea secundă, în minutul 74, în urma golului înscris de Romelu Lukaku.

Inter are cinci victorii consecutive în toate competițiile, iar ultima dată a pierdut pe 15 aprilie, atunci când Monza a câștigat cu 1-0 pe Giuseppe Meazza. Pentru AC Milan e primul câștig, după două rezultate de egalitate.

Cum arată semifinalele UCL

Marți, 9 mai, se va juca prima semifinală. Manchester City va face deplasarea pe Santiago Bernabeu pentru meciul împotriva celor de la Real Madrid. Manșa retur dintre cele două e la o săptămână distanță, pe 17 mai, miercuri.