Bine ati venit in iad! In poarta, PantiliDEMON | Manchester City a castigat finala Cupei Ligii, cu Panti in teren! City 3-1 Sunderland! Toate fazele aici

Cupa Ligii Angliei Costel Pantilimon Manchester City Sunderland Anglia
Data publicarii: Duminica 02 Martie 2014, 17:25
Data actualizarii: Luni 03 Martie 2014, 10:55

► Ce-ar fi sa-i batem? Romania - Argentina se vede la ProTV, miercuri de la ora 21.00

ACUM LIVE Manchester City 0-1 Sunderland, in finala Cupei Ligii Angliei

Echipele de start:

Manchester City: Pantilimon, Zabaleta, Kompany (C), Demichelis, Kolarov, Nasri, Toure, Fernandinho, Silva, Aguero, Dzeko
Rez: Hart, Clichy, Lescott, Milner, Garcia, Navas, Negredo

Sunderland: Mannone, Bardsley, Alonso, O'Shea (c), Brown, Cattermole, Colback, Ki, Larsson, Johnson, Borini
Rez: Ustari, Gardner, Fletcher, Celustka, Giaccherini, Vergini, Scocco

Fazele meciului:
FINAL DE MECI! Manchester City castiga pe Wembley, Pellegrini obtine primul trofeu pe banca "cetatenilor"

Min 90: GOOOOL City! Jesus Navas face 3-1 si spulbera orice dubiu! Manchester City este castigatoarea Cupei Ligii Angliei, cu Pantilimon in teren

Min 89: Ocazie uriasa a lui Sunderland, dar Steven Fletcher rateaza incredibil de doua ori. Atacantul scotian putea trimite meciul in prelungiri

Min 87: Ultima schimbare la City: iese Dzeko, intra Alvaro Negredo

Min 82: Marcos Alonso primeste un cartonas galben

Min 81: Kompany poate face 3-1, dar trimite pe langa, din voleu

Min 77: Schimbare la City: iese David Silva, intra Javi Garcia

Min 76: Ultima schimbare la Sunderland: iese Lee Cattermole, intra italianul Giaccherini

Min 71: Inca o interventie buna a lui Pantilimon, care a reusit sa retina sutul trimis de Steven Fletcher, din marginea careului

Min 65: Pantilimon pastreaza tabela neschimbata cu o interventie importanta! Romanul a respins de sub bara o minge trimisa de Alonso

Min 59: A doua schimbare la Sunderland: iese Adam Johnson, intra Steven Fletcher

Min 58: Schimbare la Sunderland: iese Larsson, intra Craig Gardner

Min 58: Schimbare la City: iese Aguero, intra Jesus Navas

Min 57: GOOOL City! Momente senzationale pe Wembley, "cetatenii" intorc rezultatul in doar 2 minute! Nasri a inscris si el un gol formidabil, sut din marginea careului cu exteriorul

Min 55: GOOOL Manchester City! Yaya Toure inscrie un gol fabulos de la 30 de metri! Ramai pentru video

Min 51: Interventie foarte buna a lui Costel Pantilimon. Goalkeeperul lui City a respins o minge extrem de grea peste transversala

PAUZA

Min 38: Ocazie IMENSA! Borini a ratat sansa dublei, dupa ce a fost blocat in ultima clipa, in careu, de Kompany. Italianul scapase singur cu Pantilimon

Min 32: Nasri trimite periculos cu capul, dar balonul trece peste poarta aparata de Vito Mannone

Min 10: GOOOL SUNDERLAND! Borini este lansat foarte bine de Johnson, patrunde in careu profitand de greseala lui Kompany si inscrie printr-un sut superb, la coltul lung

Min 8: Aguero a avut prima ocazie a meciului: a tras din interiorul careului, dar Mannone a fost la post si a respins in lateral

Manchester City

Costel Pantilimon va fi titular in finala Cupei Ligii Angliei contra lui Sunderland! Englezii de la The Guardian anunta ca portarul roman ii va lua fata lui Joe Hart, fiind titular in toate meciurile de pana acum din aceasta competitie. Astfel, Pantilimon isi ia revansa dupa ce in sezonul trecut a fost lasat pe banca in finala Cupei Angliei contra la Wigan, pierduta de Manchester City cu 0-1, desi Roberto Mancini spunea inainte de partida ca Pantilimon merita sa fie titular.

Pellegrini l-a folosit pe Pantilimon in echipa titularilor la antrenamentul de vineri iar Joe Hart pare deja resemnat ca va sta pe banca la acest meci: "Trebuie sa accepti cand joci sau nu. Cand managerul are o decizie de luat, chiar daca e in favoarea mea sau nu, trebuie sa fiu suficient de barbat sa o accept. Lucrez din greu in fiecare zi sa castig si inteleg ca nu merg mereu lucrurile favorabil mie si trebuie sa merg inainte" a spus Hart intr-un interviu pentru BBC Football Focus.

Vestea mare pentru cei de la Manchester City este insa revenirea lui Kun Aguero. Atacantul argentinian nu a jucat niciun meci in luna februarie din cauza unei accidentari la coapsa insa s-a antrenat toata saptamana la capacitate maxima. Aguero a marcat 26 de goluri in 25 de meciuri in acest sezon si este pe primul loc in Europa in acest moment in ceea ce priveste ratia de gol la numarul de minute jucate. Aguero a inscris la fiecare 80 de minute, fiind peste Daniel Sturridge (83 de minute), Cristiano Ronaldo (84 de minute), Luis Suarez (86 de minute), Lionel Messi (95 de minute) sau Zlatan Ibrahimovic (97 de minute). Fara Aguero, City a marcat doar 3 goluri in 5 meciuri! Doar 2 incertitudini are Manuel Pellegrini - Matija Nastasic si Stevan Jovetic sunt incerti.

Manchester City a primit un singur gol in drumul spre finala, trecand de Wigan cu 5-0, Newcastle cu 2-0, Leicester cu 3-1, West Ham cu 6-0 si 3-0 in semifinale.

Echipa probabila
Costel Pantilimon - Pablo Zabaleta, Vincent Kompany, Martin Demichelis, Gael Clichy - Samir Nasri, Yaya Toure, Fernandinho, David Silva - Alvaro Negredo, Kun Aguero

Sunderland

"Mi s-a spus saptamana trecuta ca daca vreau sa fiu faimos sau un erou in Sunderland, trebuie sa castig aceasta cupa" spunea Gustavo Poyet, managerul lui Sunderland, inainte de meciul de duminica impotriva lui Manchester City. El a preluat-o pe Sunderland in acest sezon de la Paolo Di Canio si a readus-o pe linia de plutire. Totusi, situatia in clasament este una dificila, Sunderland fiind pe locul 18 care duce in Championship, avand insa un meci mai putin disputat, chiar impotriva lui Manchester City.

Daca sezonul trecut Wigan a castigat finala Cupei Angliei si a retrogradat, si in acest sezon putem avea o asemenea surpriza cu Sunderland. Echipa lui Poyet spera insa sa evite retrogradarea, situatia fiind extrem de echilibrata in Premier League - o victorie in restanta ar duce-o pe locul 15! Iar Sunderland va juca pana la finalul sezonului cu contracandidatele Crystal Palace si Cardiff City pe propriul teren.

Sunderland a surprins pe toata lumea in acest sezon al Cupei Ligii. A trecut de Milton Keynes Dons si Southampton, pentru ca in sferturi sa o bata pe Chelsea cu golul de aur reusit de Sung-Yong Ki. In semifinale, a urmat o dubla nebuna cu Manchester United! Dupa 2-1 acasa, Sunderland a reusit calificarea la penalty-uri! Dupa 90 de minute, scorul era 1-0 pentru United - regulamentul din Cupa Ligii este insa atipic iar meciul s-a dus in prelungiri. Unde a fost haos! Bardsley a inscris in minutul 119 iar Chicharito a dus partida la loviturile de departajare cu reusita lui din prelungirile prelungirilor. Acolo, doar 3 jucatori din 10 au inscris, Marcos Alonso si Sung-Yong Ki fiind decisivi pentru Sunderland.

Pentru partida din finala, doar portarul de rezerva, Westwood, este incert, Poyet avand insa la dispozitie restul lotului.

Echipa probabila:
Vito Mannone - Phil Bardsley, Wes Brown, John O'Shea, Marcos Alonso - Sung-Yueng Ki, Liam Bridcutt, Jack Colback - Adam Johnson, Jozy Altidore, Fabio Borini

Comparatia intre echipe

Desi la prima vedere Manchester City pare favorita, in ultimele 6 intalniri situatia a fost destul de echilibrata in duelurile directe, Sunderland castigand 2 meciuri, City 3, iar in martie 2013 a avut loc un egal incredibil pe Etihad, scor 3-3. In turul acestui sezon, Sunderland s-a impus cu 1-0 prin golul lui Bardsley.

Posesia va fi castigata aproape sigur de cei de la City, care au o medie de 58% in acest sezon, fata de 45% cat au cei de la Sunderland. De asemenea, Mannone va avea mult mai multa treaba ca Pantilimon, City sutand de 18 ori la poarta pe meci, primind 10 suturi. In schimb, Sunderland suteaza in medie de 12 ori la poarta pe meci si primeste 17 suturi.

Pantilimon vs Hart

Costel Pantilimon a jucat in acest sezon mult mai mult decat in precedentele, profitand in toamna de forma slaba aratata de titularul din poarta nationalei Angliei. Panti a aparat in 7 meciuri din Premier League, inclusiv in derby-ul cu Arsenal, incheiat 6-3.

S-a vorbit foarte mult despre o eventuala plecare a lui Pantilimon in vara. El isi doreste sa joace mai mult si pentru a deveni titular indiscutabil in poarta echipei nationale, fiind convocat de catre Victor Piturca pentru meciul amical cu Argentina de miercurea viitoare.

Acesta poate fi ultimul meci mare al lui Pantilimon la Manchester City (echipa fiind totusi calificata si in sferturile Cupei Angliei, unde va juca impotriva lui Wigan). Iar din toamna, cand incep preliminariile pentru Euro 2016, Victor Piturca va avea o alegere dificila de facut - Pantilimon sau Tatarusanu? Primul este dorit in Italia si Spania dar poate ramane la City, al doilea e dat ca sigur la Fiorentina.

Privind statisticile meciurilor lui Manchester City in acest sezon, lucrurile sunt extrem de interesante - desi are cu 10 meciuri mai putin decat Hart, Pantilimon are de ce sa fie multumit. Cu el titular, City a marcat 60 de goluri in 16 partide, primind doar 11. In schimb, cu Hart, City a marcat 59 de goluri si a primit 30! Ca o comparatie exacta, City marcheaza gol la fiecare 24 de minute cu Pantilimon titular si la 39 de minute cu Hart titular. In schimb, City ia un gol la 130 de minute cu Pantilimon si la 78 de minute cu Hart titular!

Iata un infografic care arata cifrele lui Pantilimon si Hart in acest sezon la Manchester City