FOTO ȘI VIDEO BBC a numit "Eroul neașteptat" din Manchester City - Tottenham, meci în care Radu Drăgușin a jucat titular

Manchester City BBC Erou neasteptat radu dragusin Anglia
Data publicarii: Miercuri 15 Mai 2024, 08:44
Data actualizarii: Miercuri 15 Mai 2024, 15:57

Radu Drăgușin a avut o evoluție concludentă în meciul cu echipa lui Pep Guardiola, marți seară, în campionatul Angliei.

Manchester City a făcut un pas important către un nou titlu de campioană a Angliei la fotbal, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Tottenham Hotspur, marţi seara, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 34-a din Premier League.

Tottenham, cu Radu Drăguşin printre titulari, a jucat de la egal la egal cu campioana en titre în prima repriză, însă "cetăţenii" au făcut diferenţa în partea a doua a jocului, graţie unei duble a atacantului Erling Haaland, liderul ierarhiei golgheterilor, care a ajuns astfel la 27 de goluri în 30 de meciuri disputate în acest sezon în elita fotbalului englez.

BBC a numit "Eroul neașteptat" din Manchester City - Tottenham

Atacantul norvegian a deschis scorul după pauză, trimiţând balonul în plasă din interiorul careului mic, după un assist al mijlocaşului belgian Kevin De Bruyne (51), iar apoi a transformat un penalty în timpul adiţional (90+1), obţinut de Jeremy Doku.

Guardiola l-a trimis în poartă în locul lui Ederson în minutul 69 pe germanul Stefan Ortega.

"Când arbitrul a fluierat finalul partidei, Guardiola s-a îndreptat direct spre Ortega și l-a îmbrățișat pe german, l-a pupat pe obraz ca o mulțumire pentru evoluția sa crucială. A fost din plin meritat", a scris BBC.

Guardiola a vorbit în termen laudtiv despre portarul lui City care a făcut minuni cu Spurs. "Ortega este un portar de talie mondială. Un portar excepțional, excepțional. Ederson nu a avut comoție cerebrală, a avut o problemă la ochi. Nu putea vedea bine".

În urma acestei victorii, Manchester City a acumulat 88 de puncte şi a preluat conducerea în clasament, devansând-o pe rivala sa în lupta pentru titlu, Arsenal Londra (86 puncte), înaintea ultimei etape a sezonului, programată duminică. Arsenal urmează să joace pe teren propriu cu Everton, în timp ce Manchester City va primi vizita formaţiei West Ham United.

Tottenham Hotspur se află pe poziţia a cincea, la cinci lungimi de Aston Villa (locul 4) şi fără nicio şansă de a mai obţine calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.