Anglia are INTERZIS la titlul mondial: e abia a 10-a nationala din lume! De ce ar trebui sa-l IMPLORE pe Capello sa uite de zecile de mil de la Anzhi

Data publicarii: Marti 04 Octombrie 2011, 10:43
Data actualizarii: Marti 04 Octombrie 2011, 10:35

Englezii se plang ca au prea multi straini in Premier League si nu sunt de acord nici cu antrenorii veniti sa-i invete fotbal.

Cifrele nu le sustin nemultumirie. Anglia poate da singurii rivali pentru Barcelona in Liga cu vedete de zeci de milioane cumparate de Man United, Chelsea sau City.

La nationala, englezii abia asteapta ca Fabio Capello sa plece ca sa poata avea un om de-al lor ca manager. Statistica le potoleste pesimismul legat de italian. Don Fabio e oficial cel mai tare selectioner din istoria Angliei! Are un procentaj de victorii de 67% (27 in 39 de meciuri), procent pe care nu l-au atins nici Sir Bobby Robson, nici legentarul Alf Ramsey.

Alta este cauza esecurilor de la campionatele mondiale si de la Euro. Anglia are cei mai obositi jucatori din lume! La ultimele 6 turnee finale, britanicii au marcat 25 de goluri in prima repriza. Asta, in conditiile in care orice alta tara marcheaza 65% din reusite dupa pauza! Mai mult, la ultimul turneu final, Anglia a marcat 8 din 9 goluri inainte de pauza. In a doua repriza n-au facut fata. Premier League e cel mai obositor campionat din lume!

Matematica arata ca Anglia va ramane doar cu titlul mondial din 1966. Conform calculelor, e abia a 10-a natiune fotbalistica a lumii.

Anglia are nevoie de un egal vineri, in Muntenegru, pentru inca o calificare la Euro! Meciul e LIVE la SPORT.RO, pe www.sport.ro si m.sport.ro de la ora 22:00!