Romania s-a calificat de pe locul 2 la Turul de Elita al CE Under 17! Spania 4-1 Romania!

Romania Spania Under 17 Amicale
Data publicarii: Miercuri 21 Octombrie 2009, 15:39
Data actualizarii: Miercuri 21 Octombrie 2009, 16:32

Echipa nationala a Romaniei s-a calificat de pe locul secund la Turul de Elita al Campionatului European Under 17, editia 2009/2010, dupa ce a fost invinsa, miercuri, la Chiajna, cu scorul de 4-1 (2-0), de Spania, in mini-turneul din primul tur.

Golul Romaniei a fost marcat de Vatajelu, in minutul 60, in timp ce pentru spanioli au inscris Fernandez '10, Alcantara '33 si Orti '55, '72. In minutul 50, Stanescu a ratat o lovitura de pedeapsa.

In celalalt meci al zilei, selectionata Lituaniei a invins, cu scorul de 3-2, formatia Insulelor Feroe.

Clasamentul final al grupei a 2-a este urmatorul:

1. Spania 9 puncte
  2. Romania 6 puncte
  3. Lituania 3 puncte
  4. Insulele Feroe 0 puncte.

Spania si Romania s-au calificat pentru Turul de Elita, cele sapte mini-turnee fiind programate in perioada 1-31 martie 2010. Castigatoarele acestor mini-turnee se vor califica la turneul final (mai 2010), alaturi de Liechtenstein (tara-gazda), calificata direct.

Tragerea la sorti a componentei celor sapte mini-turnee va avea loc la 4 decembrie.