Vardy, ce poveste! Atacantul "minune" din Premier League a marcat primul gol pentru Anglia la 29 de ani: calcai in poarta lui Neuer

Jamie Vardy Anglia Germania Leicester Amicale
Data publicarii: Duminica 27 Martie 2016, 09:30
Data actualizarii: Duminica 27 Martie 2016, 09:51

Jamie Vardy, atacantul "minune" din Premier League, unul dintre artizanii succesului surprinzator al lui Leicester, a marcat primul sau gol pentru echipa nationala a Angliei la cea de-a 5-a selectie.

Anglia a obtinut o victorie fantastica pe terenul campioanei mondiale Germania, aseara, la Berlin, dupa ce a revenit de la 0-2.

Englezii condusi de Roy Hodgson s-au vazut condusi cu 0-2 in minutul 57, insa au revenit in minutele 61, 75 si 90+1, castigand partida de pe Olympiastadion.

Unul dintre oamenii decisivi pentru Anglia a fost atacantul care a dat peste cap si campionatul din Premier League alaturi de formatia sa, Leicester. Jamie Vardy a fost trimis pe teren de Hodgson in minutul 71, la scorul de 2-1 pentru Germania, si a avut nevoie de doar 4 minute pentru a inscrie in poarta lui Manuel Neuer. Si nu a facut-o oricum, ci cu un calcai absolut senzational!

Varful lui Leicester City a bifat astfel primul sau gol pentru echipa nationala a Angliei la varsta de 29 de ani si si-a consolidat pozitia in echipa, avand sanse foarte mari sa mearga la turneul final din Franta, de asemenea primul din cariera.

Jamie Vardy inscria in urma cu fix patru ani pentru Fleetwood Town, o echipa din liga a patra engleza. Acum, atacantul pentru care se lupta fortele din Premier League si-a indeplinit un vis, acela de a inscrie pentru tara sa.