Miercurea Ciuc a castigat finala Cupei la hochei: 4-2 cu Steaua!

miercurea ciuc Steaua Alte sporturi
Data publicarii: Sambata 30 Ianuarie 2010, 16:40
Data actualizarii: Sambata 30 Ianuarie 2010, 16:41

SC Miercurea Ciuc a castigat Cupa Romaniei la hochei pe gheata, invingand-o pe Steaua cu scorul de 4-2 (2-1, 1-0, 1-1), detinatoarea trofeului, formatia Steaua Rangers, in finala competitiei.

Golurile echipei SC Miercurea Ciuc au fost reusite de Niinkosky '1:11, Hruby '4:31, '35:06 si Levente Szocs '56:27, in timp ce pentru formatia bucuresteana a punctat Seversson, in minutele '18:14 si '44:47.

Pentru castigarea trofeului, echipa ciucana a primit o recompensa in valoare de 20.000 de lei, in timp ce finalista va incasa 10.000 de lei.

In timpul partidei desfasurate la patinoarul Mihai Flamaropol, suporterii echipei Steaua Rangers au creat incidente, aruncand in prima repriza cu petarde si fumigene, ceea ce a scazut vizibilitatea in incinta sportiva.

In prima pauza a intalnirii, presedintele Federatiei Romane de Hochei pe Gheata (FRHG), Tanczos Barna, l-a sunat pe conducatorul sectiei de hochei a clubului Steaua, Cristian Carlan, caruia i-a reprosat comportamentul suporterilor stelisti.

Barna i-a chemat si pe reprezentantii Jandarmeriei si a facut o cerere prin care a solicitat evacuarea galeriei echipei Steaua la prima torta pe care suporterii o vor mai aprinde in timpul meciului.

Pe parcurusl reprizei a doua, la statia de amplificare a patinoarului, organizatorii le-au solicitat fanilor prezenti la meci sa nu mai arunce cu petarde, fumigene si alte substante explozive, in caz contrar existand riscul ca meciul sa fie oprit definitiv.