Data publicarii: Miercuri 29 Iulie 2009, 12:50
Data actualizarii: Miercuri 29 Iulie 2009, 14:14

Oficialii BMW au anuntat ca vor parasi Formula 1 la sfarsitul acestui sezon.

BMW devine astfel al doilea constructor care se retrage din Marele Circ in ultimele opt luni, dupa Honda, informeaza MediaFax. Potrivit constructorului german de automobile, aceasta decizie face parte dintr-o "reasezare strategica" prin care compania se va axa pe crearea de noi tehnologii si proiecte pentru gestionarea durabila si favorabila a mediului, iar Formula 1 nu mai reprezinta un mod de promovare.

De asemenea, rezultatele dezastruase ale echipei BMW- Sauber in acest sezon, locul 8 din 10 formatii, dupa zece curse disputate, au contribuit la hotararea de a parasi Formula 1.

BMW urmeaza companiei Honda, care s-a retras in decembrie 2008 din Marele Circ, din cauza crizei economice. Echipa Honda a fost preluata in acest an de managerul ei, Ross Brawn, care a dus-o in fruntea clasamentelor pilotilor si a constructorilor.

Cel mai bun sezon al team-ului german a fost cel din 2008, cand pilotii Rober Kubica si Nick Hedfeld s-au luptat multa vreme pentru titlurile de campioni. In cele din urma, BMW- Sauber a terminat pe locul trei in clasamentul constructorilor, iar Kubica a ocupat aceeasi pozitie in ierarhia pilotilor. Kubica a castigat Marele Premiu al Canadei, singura victorie din palmaresul echipei, si a plecat din pole-position in Bahrain. De asemenea, pilotii BMW s-au clasat de 16 ori pe podium.