Murray a castigat finala de la Wimbledon: 6-4, 7-6, 7-6 cu Raonic! Al 3-lea trofeu de Grand Slam pentru britanic

Live Blog

Wimbledon

Data publicarii: Duminica 10 Iulie 2016, 16:00
Data actualizarii: Duminica 10 Iulie 2016, 19:01

Afla aici tot ce se intampla la Wimbledon.

19:03 10 Jul

Andy Murray a castigat finala de la Wimbledon - 6-4, 7-6, 7-6 cu Raonici. Este al treilea trofeu de Grand Slam pentru britanic si al doilea cucerit pe iarba londoneza, dupa cel din 2013.

Tot aici a castigat si aurul olimpic din 2012.

16:52 10 Jul

In ziua in care Cristiano Ronaldo joaca finala UEFA Euro 2016, fosta lui iubita e in tribune la finala masculina de la Wimbledon.

Irina Shayk e impreuna cu noul ei partener, actorul Bradley Cooper. Alaturi de ei, fostul mare tenismen Stefan Edberg, de doua ori castigator al turneului de la Wimbledon (1988, 1990).

16:08 09 Jul
Serena, campioana la Wimbledon

Serena William scrie istorie la Wimbledon! A devenit campioana si a ajuns la 22 de trofee in cariera. In finala a invins-o pe Kerber cu 7-5, 6-3.

Serena Williams, nr. 1 mondial, a ajuns in finala. dupa ce a surclasat-o in semifinale cu 6-2, 6-0, pe rusoaica Elena Vesnina, nr. 50 mondial. In finala, Serena a jucat in fata jucatoarei germane Angelique Kerber, nr. 4 mondial.

In fata numarului 1 mondial, Vesnina a parut mai mult un sparring partner decat o veritabila adversara intr-o semifinala a unui turneu de Mare slem. Dominata in toate compartimentele de joc, rusoaica a fost invinsa in doar 48 de minute de o Serena foarte concentrata si dornica sa incheie cat mai rapid meciul.

Serena Williams nu a avut nicio minge de break de aparat in aceasta semifinala, iar Vesnina nu a castigat decat 3 puncte pe serviciul Serenei, toate in primul set.

Jucatoarea numarul 1 mondial va disputa a 9-a finala la Wimbledon, unde s-a impus de 6 ori, si spera sa castige al 22-lea sau titlu intr-un turneu de Mare slem.

18:52 05 Jul
Halep: O sa castig aici intr-o zi!

Simona Halep a pierdut in sferturi cu Kerber, dar e convinsa ca intr-o zi va reusi sa se impuna la Wimbledon.

"Cred ca am jucat bine cand a trebuie sa-i returnez serviciul. Apoi, cand a trebuit sa servesc, am facut pasul in spatele liniei de fund. Am lasat-o sa-si impuna jocul, sa domine.

Cel mai rau lucru pe care l-am facut astazi este, in opinia mea, ca nu am jucat la fel de bine atunci cand am servit ca atunci cand am returnat. Este singurul lucru la care ma pot gandi acum.

De maine, inapoi la munca. Pot sa spun ca am increderea ca pot castiga aici intr-o zi", a declarat romanca la finalul meciului cu Kerber.

16:39 05 Jul

5-7, 6-7. Halep pierde la tie-break acest meci. Kerber se califica in semifinale

16:34 05 Jul

5-7, 6-6. Setul intra in tie-break, dupa o lovitura decisiva superba reusita de Simona

16:06 05 Jul

5-7, 2-2. Halep egaleaza in setul secund.

15:24 05 Jul

2-3 si Simona reuseste din nou rebreak-ul. Se apropie de Kerber, dar inca are probleme atunci cand serveste

15:21 05 Jul

1-3. Kerber castiga din nou si ia avans dupa cel mai spectaculos game al meciului cu doua puncte senzationale, unul castigat de Simona, altul de Kerber

15:06 05 Jul

"Incep sa cred ca pot sa castig turneul!", spunea Halep inaintea acestui meci! Daca va castiga in fata numarului 4 mondial, Halep va ajunge in semifinale, performanta atinsa in urma cu doi ani, cand a pierdut cu Bouchard.

15:03 05 Jul

Incepe Halep vs. Kerber! Cele doua sportive sunt pe terenul central la incalzire

10:04 05 Jul

FAZA ZILEI la Wimbledon

Un punct fantastic reusit de Simona Halep, luni, in meciul cu Madison Keys, a fost ales de organizatori "Faza zilei la Wimbledon".

19:55 04 Jul

Toate sferturile se joaca marti, dupa 13:30

19:52 04 Jul

SFERTURILE LA WIMBLEDON

Serena Williams (USA) - Pavlyuchenkova (Rusia)

Cibulkova (Slovacia) - Vesnina (Ucraina)

Halep (Romania) - Kerber (Germania)

Venus Williams (USA) - Shvedova (Rusia)

17:51 04 Jul

Simona Halep: "A fost un meci foarte dur. Sunt aproape de cel mai inalt nivel"

"A fost un meci foarte dur, dar ma asteptam la o asemenea partida, pentru ca o stiu pe Keys foarte bine. E o jucatoare foarte solida, cu un serviciu greu de returnat. Nu stiu ce i s-a intamplat in timpul meciului, pentru ca am fost concentrata la ceea ce trebuie sa fac eu pentru a castiga. Sunt foarte fericita ca am reusit sa ma impun. Nu am observat ca e accidentata. Am avut o sansa sa inchid primul set si am ratat-o, apoi m-am concentrat numai si numai la ceea ce am de facut. Am incercat sa fiu cat mai agresiva si am reusit sa inving", a spus Simona la finalul meciului cu Madison Keys.

"Cred ca sunt foarte aproape de cel mai inalt nivel. Ma simt bine, pregatita si cu multa incredere. Sunt fericita ca pot evolua fara sa ma gandesc la accidentare. Sunt gata sa lupt pentru meciul urmator, astfel incat sa ajung in semifinale", a mai spus ea.

17:34 04 Jul
Radwanska e out

Agnieszka Radwanska, nr. 3 mondial, a fost eliminata in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, fiind invinsa in trei seturi, 6-3, 5-7, 9-7, de jucatoarea din Slovacia Dominika Cibulkova, nr. 18 mondial.

Radwanska, finalista in 2012 si de doua ori semifinalista (2013 si 2015), este a doua jucatoare din Top 3 care paraseste prematur turneul londonez, dupa Garbine Muguruza (2 WTA), eliminata inca din turul 2.

Cibulkova, finalista la Australian Open in 2014, va juca in sferturi cu invingatoarea din meciul Ekaterina Makarova - Elena Vesnina.

17:07 04 Jul

Simona Halep va da peste Kerber in sferturi, cap de serie numarul 4. Va fi unu duel intre locurile 4 si 5 in clasamentul WTA.

17:04 04 Jul

CALIFICAREEE!!!! Simona Halep - Madison Keys 6-7 6-4 6-3

Simona a inceput meciul greu si a fost condusa in primul set, pe care l-a si pierdut in tiebreak, cu 7-5. Romanca a revenit apoi in setul al doilea si a reusit sa se impuna in decisiv si pe o cadere fizica a adversarei, Keys acuzand probleme musculare la ambele picioare.

Simona a reusit sa castige dupa 1 ora si 58 de minute de joc, ultimul set fiind si cel mai rapid, doar 30 de minute.

09:07 04 Jul

Simona Halep joaca azi la 15:00

Halep se bate astazi pentru un loc in sferturi cu Madison Keys, americanca de 21 de ani clasata pe locul 9 WTA. Va fi primul meci de pe terenul 1 de la Wimbledon, si este programat sa inceapa la ora 15:00.

Romanca este pe a doua jumatate de tablou, iar daca bate astazi se va intalni in sferturi cu Misaki Doi sau Angelique Kerber.

Tabloul optimilor:
Serena Williams (1 WTA) – Svetlana Kuznetova (13)
Anastasia Pavlyuchenkova (21) – Coco Vandeweghe (27)
Agnieszka Radwanska (3) – Dominika Cibulkova (19)
Ekaterina Makarova (35) – Elena Vesnina (50)
Simona Halep (5) – Madison Keys (9)
Misaki Doi (49) – Angelique Kerber (4)
Suarez Navarro (12) – Venus Williams (8)
Yaroslava Shvedova (96) – Lucie Safarova (28)

17:38 03 Jul

Serena, calificare la pas

Serena Williams s-a calificat in optimile Wimbledon, dupa ce a castigat in fata Annikai Beck.

Dupa ce a invins-o vineri seara pe compatrioata Christina McHalle in 3 seturi, Serena a trecut acum de nemtoaica Annika Beck.

Numarul 1 mondial s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-0.

Vinci si Bacsinszky, out

Tot astazi, locurile 7 si 11 WTA au fost eliminate. Roberta Vinci si Timea bacsinszky au fost invinse de Coco Vandeweghe, respectiv Anastasia Pavlyuchenkova.

Simona, despre Keys: Suprafata i se potriveste

Simona Halep da peste numarul 9 WTA in optimile de la Wimbledon, Madison Keys, jucatoare in forma mare pe iarba. Romanca e increzatoare insa dupa parcursul fara greseala de anul acesta de la turneul londonez.

"Este o jucatoare solida, cu un serviciu foarte puternic. Are incredere mare, pentru ca a castigat un turneu pe iarba. Suprafata asta cred ca i se potriveste cel mai mult, dar si eu joc un tenis destul de bun pe suprafata asta. Ma astept la un meci foarte greu. Trebuie sa ma duc si sa imi fac treaba cat de bine pot eu", a declarat Simona la Digi.

21:26 02 Jul

Simona Halep va juca in optimi cu numarul 9 WTA, Madison Keys!

20:53 02 Jul
Mergea, in optimi la dublu

Perechea alcatuita din tenismanul român Florin Mergea si indianul Rohan Bopanna s-a calificat in optimile de finala ale probei masculine de dublu din cadrul turneului pe iarba de la Wimbledon, dupa ce a invins, sâmbata, cuplul alcatuit din slovacul Andrej Martin si chilianul Hans Podlipnik-Castillo cu 7-5, 6-2.

Favoritii numarul sase ai probei au obtinut victoria dupa o ora si 17 minute de joc efectiv, insa meciul a fost intrerupt de ploaie la un moment dat.

Semifinalistii de anul trecut au reusit 5 asi, dar au avut si 6 duble greseli, terminând partida cu 10 ''winners'' (2 pentru adversari).

Mergea si Bopanna si-au asigurat 23.250 lire sterline si 240 de puncte ATP, iar in optimi vor infrunta invingatorii din meciul care opune perechile Henri Kontinen (Finlanda)/John Peers (Australia), capi de serie numarul 10, si Marcin Matkowski (Polonia)/Leander Paes (India).

17:46 02 Jul

Simona: "Azi am fost la 100% si sper sa fiu la fel si la meciurile urmatoare"

"Este foarte frumos sa joci pe terenul central, a fost uimitor astazi. Sunt fericita ca am castigat in doua seturi", a spus Halep, potrivit contului de Twitter al Wimbledon.

"Sunt foarte incantata ca voi juca turul 4, este unul dintre turneele mele preferate. Am jucat un tenis bun, m-am simtit foarte bine astazi. Stiam ca joc impotriva unei jucatoare care serveste foarte bine. Am jucat inteligent, agresiv si a iesit bine.

Pot spune ca sunt bine din punct de vedere fizic, dar in anumite zile mai am dureri la tendon. Acum am fost pregatita suta la suta sa joc si sper sa fiu la fel si zilele urmatoare. Nu am vreo preferinta in privinta viitoarei adversare, antrenorul meu le va urmari. Sunt foarte incantata ca sunt in turul 4 si abia astept sa joc si sa dau tot ce am mai bun", a mai spus Halep la finalul meciului cu Bertens.

15:23 02 Jul
Halep v Bertens 6-4; 6-3

FINAL! Simona se impune cu 6-3 in setul al doilea si se califica in optimi. La partida a asistat si David Beckham, care se pregatea sa urmareasca meciul lui Murray de pe arena centrala.

5-2 Cele doua sportive isi castiga serviciu, iar Simona se indreapta spre o victorie lejera.

4-1 Simona isi castiga in continuare serviciul, la fel si Bertens.

3-0 Simona Halep e de neoprit in aceste momente. Isi domina adversara si pregateste inchiderea partidei in stil mare.

6-4 SET Simona!
Romanca reuseste al treilea break si castiga primul set al partidei!

5-4 Simona isi castiga serviciul si preia conducerea din nou.

4-4 Revenire spectaculoasa pentru Bertens, care egaleaza la 4 in primul set!

4-3 Kiki Bertens reuseste un nou break.

4-2 Simona Halep se distanteaza cu un nou break si forteaza castigarea primului set.

2-1 GAME Simona, iar romanca trece in avantaj. Break-ul reusit de olandeza pare acum doar un accident.

1-1 RE-BREAK Simona! Romanca isi recupereaza serviciul si ataca avantajul in aceste momente.

0-1 BREAK Bertens in primul punct al meciului.

15:25: Meciul Simonei incepe cu cateva minute de intarziere din cauza ploii. Acum se poate juca, partida sta sa inceapa.

15:15 02 Jul
Meciul Simonei, amanat din nou

Ploaia ii incurca din nou pe organizatorii Wimbledon. Meciurile au fost intrerupte de la ora 14:30, astfel ca Simona Halep va fi nevoita sa mai astepte pana cand va intra pe teren pentru meciul cu Kiki Bertens.

13:48 02 Jul
Niculescu, OUT de la Wimbledon

Monica Niculescu a fost eliminata de Timea Bacsinszky, care s-a impus cu 6-1 azi in setul decisiv. Meciul fusese intrerupt ieri din cauza ploii, la scorul de 1-0 pentru romanca in setul al treilea. Niculescu a rezistat doar 23 de minute azi pe terenul de la Wimboledon. Scor final: 6-4, 2-6, 1-6.

09:23 02 Jul

Meciul dintre Simona Halep si Kiki Bertens e programat pentru azi, ora 15:00. Asta daca ploaia nu le va da din nou peste cap planurile organizatorilor.

18:47 01 Jul

Meciul Monicai Niculescu cu Timeea Bacsinszky a fost intrerupt de ploaie! Partida se reia azi, la o ora ce va fi anuntata de organizatori.

20:11 30 Jun

Perechea alcatuita din Horia Tecau si olandezul Jean-Julien Rojer, detinatoarea titlului, a fost invinsa surprinzator de cuplul Jonathan Marray (Marea Britanie)/Adil Shamasdin (Canada), cu 6-2, 7-6 (3), joi, in runda inaugurala a probei masculine de dublu de la Wimbledon.

16:31 30 Jun

INFO | Monica Niculescu joaca vineri cu Timea Bacsinszky, dupa ora 13:30, in timp ce Simona Halep o va intalni pe Kiki Bertens sambata.

15:20 30 Jun
Simona Halep - Francesca Schiavone 6-1 6-1

15:43 Simona Halep pune capat meciului si parcursului italiencei Schiavone la Wimbledon. Meci fara mari emotii pentru romanca, incheiat 6-1 6-1
15:39 Simona Halep conduce cu 4-1 in setul secund si se indreapta catre o calificare in turul al treilea
15:24 Un nou break al Simonei Halep, care pare sa se indrepte catre o victorie facila in fata italiencei. Schiavone a fost sfert finalista la Wimbledon in 2009 si castigatoare la Roland Garros in 2010
15:20 Halep castiga primul game din setul secund pe propriul serviciu: 1-0
15:10 Set Simona Halep,
dupa circa 25 de minute: 6-1
14:55 Schiavone reuseste si ea un break si incearca revenirea in primul set: 3-1
14:53 Simona Halep a inceput perfect meciul cu italianca Schiavone, facand doua breakeuri. Romanca are 3-0 in primul set

INFO | Monica Niculescu o va intalni in turul urmator, al doilea, pe Timea Baczsinzcy, cap de serie numarul 11.

Daca trece de Schiavone, Halep va juca impotriva olandezei Kiki Bertens, locul 28 WTA.

14:38 30 Jun

Monica Niculescu merge in turul 2

Monica Niculescu a invins-o in doua seturi pe sarboaica Aleksandra Krunic, scor 6-1, 6-4, si merge in turul al doilea. Meciul Simonei Halep urmeaza sa inceapa.

14:04 30 Jun

Marius Copil, invins de Pouille

Copil a cedat in patru seturi in meciul cu francezul Pouille. Meciul a inceput ieri, dar a fost suspendat din cauza ploii.

Pouille s-a impus cu 6-4, 4-6, 6-4, 6-1

08:21 30 Jun

Halep si Niculescu joaca astazi, Copil revine si el pe teren

Organizatorii de la Wimbledon au anuntat orele de start ale meciurilor de joi. Simona Halep si Monica Niculescu, care nu au putut evolua marti si miercuri din cauza conditiilor meteorologice, spera sa poata intra astazi pe teren.

Monica Niculescu - Aleksandra Krunic este programat de la ora 13:00, ora Romaniei.

Simona Halep ar trebui sa se dueleze cu Francesca Schiavone incepand cu ora 14:00, ora Romaniei.

Si Marius Copil va reveni pe teren astazi, dupa ce meciul cu Puoille a fost intrerupt ieri, la scorul de 4-6, 6-4, 0-1. Meciul e programat sa reinceapa la ora 13:00.

22:13 29 Jun

Sorana n-a avut nicio sansa in fata Petrei Kvitova. In ciuda revenirii din setul secund, Carstea a pierdut cu 6-4 dupa ce si in primul cedase categoric, 0-6.

Niculescu si Halep n-au mai apucat sa intre in teren. Organizatorii au anuntat ca meciurile lor se joaca joi, la fel si continuarea de la Copil - Pouille. Ploaia a impiedicat disputarea partidelor dupa programul anuntat initial.

19:20 29 Jun

Meciul Simonei Halep cu Francesca Schiavone s-a amanat pentru maine. Sorana joaca acum cu Petra Kvitova, Niculescu intra si ea astazi. Copil - Pouille se joaca tot acum!

17:25 29 Jun

Toate meciurile de la Wimbledon, date peste cap de ploaie! Niciun meci nu incepe mai devreme de 17:30: Sorana - Kvitova, Niculescu - Krunic, Halep - Schiavone

08:31 29 Jun

Astazi se reiau meciurile la simplu. Avem 4 romani pe tabloul principal, Copil la masculin si Sorana, Niculescu si Halep la feminin.

Programul:

14:00 Marius Copil - Lucas Pouille (locul 30 WTA)
14:00 Sorana Cirstea - Petra Kvitova (locul 10 WTA)
15:00 Monica Niculescu - Aleksandra Krunic (locul 120 WTA)
16:30 Simona Halep - Francesca Schiavone (locul 111 WTA)

08:56 28 Jun

Simona Halep, din ce in ce mai increzatoare

Romanca a vorbit dupa meciul disputat in turul 1 la Wimbledon impotriva Annei Schimeldova, incheiat 6-4, 6-1. Aceasta s-a declarat increzatoare in fortele sale si a spus ca se simte mult mai bine din punct de vedere fizic, dupa ce durerile la tendon au lasat-o.

"Au fost ceva emotii, pentru ca a fost primul meci pe iarba, dar am stapanit destul de bine emotiile si dupa vreo doua game-uri mi-am dat drumul la joc si a fost mai usor. Nu am simtit o mare diferenta, pentru ca am avut multe zile de antrenament la Wimbledon si am facut si niste seturi cu multe jucatoare. Bineinteles ca a fost un pic dificil, dar n-a fost o mare problema pentru mine sa intru in teren si sa joc un meci", a spus Halep la DigiSport.

"Am inceput destul de bine, dar ea a gresit destul de mult in primele game-uri, dupa care am inceput eu sa gresesc cu dreapta cateva lovituri usoare si ea a prins incredere, a prins ritmul. Dupa aceea, de la 4-4, am zis ca trebuie sa o iau de la capat, m-am concentrat destul de bine si ma bucur mult ca am reusit sa reiau conducerea in setul 1 si sa iau si setul. Apoi, a fost mult mai usor, dupa parerea mea am dominat meciul in setul 2.

M-am miscat foarte bine, ea a facut doar 4 puncte direct castigatoare, ceea ce inseamna ca am fost destul de bine pe picioare. A fost un meci bun dupa parerea mea", a mai declarat Halep.

In ceea ce priveste problemele medicale pe care le-a avut inainte de Wimbledon, numarul 5 WTA spera sa le fi depasit.

"Ma simt bine fizic, nu mai am dureri de vreo 4-5 zile, nu mai am dureri la tendon. Nu stiu la ce sa ma astept in privinta tendonului, pentru ca este o durere ciudata, cand ma ia, cand ma lasa, dar fac exercitii zi de zi si simt destul de mult ca m-am intarit deja. Sper sa ma tina si sa nu mai simt dureri", a incheiat romanca.

In turul al doilea de la Wimbledon, Simona Halep o va intalni pe Francesca Schiavone, locul 111 WTA in prezent.

21:04 27 Jun

Dintre Anastasija Sevastova (67 WTA) si Francesca Schiavone (111 WTA) se alege viitoarea adversara a Simonei Halep la Wimbledon.

17:13 27 Jun

Experienta Patriciei Tig la Wimbledon s-a incheiat la fel de rapid. Jucatoarea din Romania a pierdut in doua seturi, 4-6, 4-6, in fata Sarei Errani.

14:54 27 Jun

Irina Begu a fost eliminata de nemtoaica Karina Witthoeft, locul 109 WTA, in doua seturi: 6-1 6-4.

09:04 27 Jun

Romancele debuteaza astazi la Wimbledon. Begu, Tig si Halep joaca astazi, iar maine vor intra pe tablou Cirstea si Niculescu. De asemenea, Marius Copil va juca maine pentru prima oara pe tabloul de simplu masculin.

300x250
Opoziția austriacă, despre Schengen: Poziția guvernului austriac faţă de extinderea Schengen este ruşinoasă