INFOGRAFIC | Messi a ajuns la 500 de goluri marcate in intreaga cariera intr-un meci negru pentru Barcelona. Cum si-a impartit reusitele pana acum

Lionel Messi Barcelona la liga Spania Spania
Data publicarii: Luni 18 Aprilie 2016, 09:49
Data actualizarii: Luni 18 Aprilie 2016, 10:00

Barcelona a pierdut din nou in La Liga, pentru a treia oara in ultimele patru meciuri, si tremura pe final pentru titlu (DETALII AICI). In meciul cu Valencia (1-2), Messi a bifat insa golul 500 al carierei.

Leo Messi a bifat in meciul cu Valencia, pierdut de Barca pe Camp Nou, scor 1-2, golul 500 al carierei. Starul argentinian a inscris pentru a 450-a oara in tricoul Barcelonei, dupa ce a punctat in minutul 63 al partidei.

Pentru Messi si Barca, finalul de sezon nu este cel anticipat. Echipa catalana a fost eliminata din sferturile Ligii Campionilor de Atletico Madrid si egalata de aceeasi echipa in clasamentul din La Liga (ambele au cate 76 de puncte).

Barca este astfel obligata sa castige toate cele cinci etape ramase pentru a fi sigura de trofeu.

Messi a inscris golul cu numarul 500 al carierei dupa o pauza de mai bine de 500 de minute fara nicio reusita.

Argentinianul a ajuns astfel la 42 de goluri marcate in acest sezon.

In total, Messi a jucat 631 de meciuri la nivel profesionist pentru Barcelona si nationalele Argentinei (seniori si juniori).