MESSERIASII: Real Madrid 0-2 Barcelona! Vezi golurile lui Messi si Pedro 3D

Barcelona El Clasico Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 11 Aprilie 2010, 00:53
Data actualizarii: Duminica 11 Aprilie 2010, 01:57

E un sezon magic pentru Barcelona, care a invins pe Bernabeu intr-un meci ce poate insemna un nou titlu de campioana. Tot pe Bernabeu, Barca poate lua anul acesta si Liga!

CUM ARATA CIFRELE FANTASTICE DUPA REAL 0-2 BARCA:

Guardiola, primul antrenor cu 4 victorii la rand in El Clasico Messi, 40 de goluri in toate competitiile in acest sezon

Fara Kaka si Ibrahimovic! Asa a inceput El Clasico, iar Barcelona era echipa dezavantajata de aceasta stire, Kaka oricum era rezerva. Meciul a continuat cu surprizele lui Pep, care nu l-a titularizat pe Iniesta. Real Madrid a jucat cu o echipa pe care presa din Spania o rostea fara emotii cu 24 de ore inainte de meci.

Iar expresia "fara emotii" s-a pastrat pentru Barcelona in timpul meciului. Mult mai sigura, a fructificat aproape toate ocaziile pe care le-a avut in prima ora de joc, iar tabela a aratat in minutul 56 2-0 pentru catalani.

Messi a deschis scorul in minutul 32, dupa faza controversata, insa un un-doi superb cu Xavi. Preluarea lui Messi a fost usor cu mana, insa jucatorii Realului nu au protestat, faza curgand cu o viteza, asa cum si Wenger a spus dupa umilinta lui Arsenal de pe Nou Camp, "de playstation"

Ronaldo nu a iesit cu nimic in evidenta in fata Barcelonei in prima repriza, iar pauza a venit cu Barca aflata in avantaj.

Dupa pauza, Real a turat mai mult motoarele, a stat in pressing, dar fazele se incheiau ori cu o pasa slaba, ori cu un sut slab, ori cu o interventie de nota 10 a lui Valdes. La 11 minute de la reluarea jocului in repriza secunda, Pedro a primit o pasa superba la 25 de metri de poarta lui Casillas, a intrat in viteza in careu si a marcat cu un sut la coltul lung. 2-0 pentru Barcelona, culmea, cu un scor si un joc asemanator cu cel din finala Ligii cu United.

Guti, Benzema si Raul au intrat la Real, insa nimic nu s-a schimbat. O ratare uriasa a lui Van der Vaart a mai trezit-o pe Real in min 59, un gol anulat al lui Raul in minutul 85, dupa un hent al lui Benzema, o ratare a lui Ronaldo in minutul 68, dupa o cursa de 50 de metri - cu asta se poate lauda Real. In timp ce Barcelona trecea de doua ori pe langa 3-0 prin Messi, Casillas salvand incredibil de fiecare data.

In acest moment, in clasament, Barcelona are 80 de puncte, Real e pe 2, cu 77, iar titlul pare a fi in mana trupei lui Guardiola.

Reactii

PUYOL: "A fost un meci foarte greu, impotriva unei mari echipe. Am cistigat trei puncte importante!", a spus capitanul Carles Puyol.

MESSI: "Am demonstrat ca sintem superiori oricarei echipe in acest moment, dar lupta nu s-a terminat si trebuie sa continuam. Nu a fost nici un duel Messi - Ronaldo. Pur si simplu, Barca a fost superioara Realului. Am redevenit lideri si avem un avans pentru ce a ramas din acest sezon. A fost un meci inchis, ne-am respectat mult si noi am profitat de ocaziile avute. Mai sint partide de jucat, dificile, dar am facut un pas important. Putem continua sa scriem istorie"

Presa din SPANIA

AS: "Xavi si Messi sunt LIDERII Spaniei!" - "Barcelona a avut meciul in mana pe Bernabeu, iar datorita inspiratiei lui Xavi, Messi si Pedro a ainvins. Pentru Real, campionatul se indeparteaza. Barcelona a fost intr-o forma mare si a depasit-o pe Real la toate capitolele", a scris As.

MARCA: "Lovitura la Madrid!" - "Barcelona si-a aratat superioritatea totala fata de Real, pe care a batut-o usor pe Bernabeu.", a scris Marca.

El Mundo Deportivo: "Mai putine goluri, aceeasi lovitura pentru Real!" - "Nu exista doua pe acelasi loc. Barcelona isi continua cea mai frumoasa poveste. Nu ai nevoie de 6 goluri ca sa pui lucrurile la locul lor.", a scris El Mundo Deportivo.

Sport: "Barca, pe jumatate campioana cu aceasta lovitura" - "Barcelona s-a intors pe Bernabeu dupa ce a uimilit-o pe Real anul trecut, scor 6-2 si a reusit sa castige meciul care ii asigura pe jumatate titlul in Primera.", scrie Sport.es

Real Madrid 4-4-2 romb:
Casillas, Sergio Ramos, Albiol, Garay, Arbeloa, Gago, Xabi Alonso, Van der Vaart, Marcelo, Cristiano Ronaldo, Higuain

Rezerve:
Raul, Lass, Metzelder, Benzema, Diarra, Guti, Dudek

Barcelona 4-1-4-1:
Valdes, Puyol, Pique, Milito, Maxwell, Busquets, Dani Alves, Xavi, Keita, Pedro, Messi

Min 93.
Centrare Sergio Ramos, lovitura de cap a lui Benzema pe langa poarta.
Min 91.
Guardiola este primul antrenor cu 4 victorii consecutive in El Clasico.
Min 90.
Sunt acordate 4 minute de prelungire.
Min 86.
In acest moment, Barcelona are o posesie de 55%.
Min 85.
GOL ANULAT al lui Real Madrid! Ronaldo a centrat, Benzema si Raul s-au incurcat, francezul a facut hent, iar mingea a ajuns la Raul care a marcat din 6 metri.
Min 84. Lumea deja a plecat de pe Santiago Bernabeu.
Min 79.
Iese Higuain, intra Benzema.
Min 78.
Iese Milito, intra Marquez la Barca.
Min 77.
Xavi ii trimite lui Messi o pasa fantastica, argentinianul este singur cu Casillas, trage, iar portarul lui Real respinge.
Min 71.
Messi rateaza golul de 3-0. A tras de la 14 metri pe poarta, Casillas a respins in corner.
Min 69.
Sut Guti de la 28 de metri, apara Valdes.
Min 69.
Intra Raul, iese Van der Vaart.

Min 68. Cursa de 50 de metri a lui Cristiano Ronaldo, intra in careu, trage din 6 metri lateral stanga, respinge Valdes.
Min 67.
Pedro centreaza la coltul lung, apare acolo Arbeloa care respinge in corner.
Min 64.
Lovitura libera pentru Real, bate Ronaldo de la 30 de metri, Valdes retine.
Min 62.
Iese Maxwell, intra Iniesta.
Min 61.
Cristiano Ronaldo bate in zid.
Min 60. Sergio Ramos vede un galben pentru proteste.
Min 60.
Cristiano Ronaldo e faultat la 20 de metri de poarta lui Valdes de Dani Alves.
Min 59.
Ocazie URIASA a lui Real! Van der Vaart, singur cu Valdes, trage de la marginea careului in portarul Barcelonei.
Min 58.
Higuain trage de la 22 de metri, lateral dreapta, la coltul lung, pe langa poarta.
Min 57. Sut Higuain de la aproape 30 de metri, apara Valdes.
Min 56. Guti intra in locul lui Marcelo.
Min 56. GOOOOOL BARCELONA!
Pedro primeste o pasa perfecta la 20 de metri de poarta, intra in careu si trage la coltul lung!

Min 55. Higuain ii paseaza lui Cristiano Ronaldo, care trage de la 14 metri, apara Valdes.
Min 52.
Benzema a iesit la incalzire.
Min 51.
Sut al lui Marcelo de la 20 de metri, apara Valdes.
Min 50.
Ronaldo incearca sa treaca de Pique spre careul lui Valdes, care il blocheaza. Min 49. Real Madrid face un pressing sufocant. Barcelona nu reuseste sa paseze ca in prima repriza.
Min 48.
Cristiano Ronaldo trece de Dani Alves, centreaza din flancul stang, insa mingea e prea tare si se duce in partea opusa a terenului.
Min 47.
Raul si Guti ies la incalzire. Sunt sanse foarte mari ca acesta sa fie ultimul El Clasico pentru cei doi.
Min 46.
Marcelo trece superb pe langa Dani Alves, trimite o diagonala catre Higuain, surprins in offside.
Min 45.
A inceput repriza secunda.
REPRIZA A DOUA

- INFO: Messi a ajuns cu aceasta reusita la 40 de goluri in toate competitiile in acest sezon.

PAUZA - Vezi fazele primei reprize!
Min 45.
Faza prelungita de atac a Barcelonei, Xavi trage de la marginea careului, mingea e respinsa de Albiol in corner, insa centralul fluiera finalul primei reprize.
Min 42.
Barcelona pune presiune pe poarta lui Casillas, minge centrata in 8 metri, respinge portarul lui Real, Pedro trage de la 20 de metri, balonul e blocat si Real pleaca pe cotnraatac. Higuain ajunge la 35 de metri de poarta, ii paseaza lui Marcelo in dreapta, acesta intarzie pasa si ii trimite in flancul stang lui Cristiano Ronaldo. Pasa e insa in spate, iar Ronaldo aluneca si faza se stinge.
Min 41.
Higuain trimite din 12 metri mingea in tribunele stadionului Santiago Bernabeu.
Min 40.
Xavi ii paseaza lui Messi la 20 de metri de poarta, Albiol il blocheaza.
Min 37. Reluarile cu golul lui Messi arata o preluare cu MANA a argentinianului!
Min 35.
Van der Vaart bate cornerul, resping fundasii Barcelonei, care incearca sa plece pe contraatac, insa incercarea lor esueaza la mijlocul terenului.
Min 34. Sut Van der Vaart, mingea e deviata si ajunge in careu la Marcelo, care centreaza in loc sa traga. E corner pentru Real.
Min 32. GOOOOOL BARCELONA!
Un-doi senzational intre Messi si Xavi, Messi primeste in 14 metri, face stop pe piept, mingea i se duce in mana, trece pe langa Albiol si trage pe sub Casillas! De nervi, Casillas a inceput o partida de box cu bara portii.

Min 30. Xabi Alonso face un hent la centrul terenului, jucatorii Barcelonei protesteaza si cer un al doilea galben pentru jucatorul lui Real. Xavi de la Barcelona este avertizat pana la urma cu un galben pentru proteste.
Min 29.
Messi este faultat de Albiol la 29 de metri de poarta lui Casillas, care vede un galben.
Min 27. Calcai superb al lui Cristiano Ronaldo pentru Marcelo, care scapa in preajma careului Barcelonei, dar brazilianul este blocat.
Min 26.
Pedro ii centreaza lui Keita, aflat in pozitie de varf, Casillas iese si retine.
Min 25.
Cristiano Ronaldo scapa spre poarta lui Valdes, Pique este langa el si pana la urma catalanii il blocheaza la marginea careului.
Min 23.
Cristiano Ronaldo centreaza din flancul stang in 6 metri pentru Higuain, Pique respinge perfect de acolo.
Min 22.
Marcelo intra in centru, paseaza in spate pentru Xabi Alonso, care trage in forta de la 28 de metri, pe langa poarta.
Min 19. Messi vede un 'galben' pentru hent
Min 18.
Barcelona isi face jocul de pase, Real Madrid asteapta posibilitatea unui contraatac.
Min 17.
Cristiano Ronaldo incearca sa intre in careu din flancul stang, dar e blocat excelent de Pique.

Min 16. Dani Alves bate lovitura libera, dar trimite peste poarta.
Min 15.
Xavi scoate o lovitura libera de la 27 de metri, pozitie aproape centrala.
Min 14.
Pedro centreaza in 11 metri, Albiol respinge perfect.
Min 12. Xabi Alonso primeste un galben pentru joc periculos.
Min 12. Messi intra pentru prima data in careul Realului! A fost blocat de Albiol pe linia de fund a terenului, la cativa metri de poarta. Messi a cerut penalty, dar nu s-a dat nimic. Faultul a fost destul de evident.
Min 11.
Cristiano Ronaldo ii raspunde lui Messi cu un dribling superb: ii trimite mingea printre picioare lui Busquets.
Min 10.
Dani Alves centreaza spre coltul lung al portii lui Casillas, insa acolo nu se afla Ibrahimovic, absent in acest meci, si mingea se duce in posesia lui Real.
Min 9.
Messi se incalzeste: ii trece mingea printre picioare lui Gago.
Min 8.
Cristiano Ronaldo pleaca pe contraatac, ii paseaza la 25 de metri de poarta in centru lui Higuain, acesta preia, iar Pique face hent. De la margine se semnalizeaza offside, iar mingea se afla acum in posesia Barcelonei.
Min 7.
Prima incercare a lui Messi sa treaca de fundasii Realului in viteza, a fost blocat perfect la 30 de metri de poarta lui Casillas.
Min 5.
Nicio faza importanta pana acum de ambele parti. Xabi Alonso si Dani Alves au incercat sa patrunda printre apararile celor doua echipe, insa au fost blocati excelent.
Min 2.
Marcelo centreaza, Busquets respinge in corner. Cornerul e batut la coltul lng, unde Sergio Raos incearca sa reia, insa greseste. Barcelona recupereaza si trimite mingea rapid in fata.
Min 1. A inceput meciul

- 22:59: Se acorda un minut de reculegere victimelor accidentului aviatic in care presedintele Poloniei a decedat.
- 22:55: Imnul lui Real Madrid rasuna pe Santiago Bernabeu.