Lacatus se bate iar la titlu! Poli Iasi 1-3 Vaslui (Paun '48 / Wesley '37, '82, Costly '77)

FC Vaslui Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Joi 18 Martie 2010, 16:42
Data actualizarii: Joi 18 Martie 2010, 23:32

FC Vaslui reintra in lupta pentru titlu dupa ce a obtinut cele trei puncte din deplasarea de la Iasi

Dupa infrangerea de pe teren propriu, din etapa trecuta, Lacatus a reusit sa castige trei puncte care urca Vasluiul pe locul 7, la 2 puncte de liderul CFR Cluj.

Vezi aici clasamentul, alte rezultate si statistici din Liga I.

Gazdele au marcat prin Paun '48, iar oaspetii au punctat prin Wesley '37, '82 si Costly '77.

In minutul 37, Wesley a intrat in careu, l-a evitat pe Straton cu un dribling scurt si a deschis scorul printr-un sut la coltul lung.

Gazdele au egalat in minutul 48, cand Bujor a centrat de pe partea dreapta, Kuciak a respins, balonul a ajuns la Paun, iar acesta a sutat din careul mare, in plasa portii vasluiene.

Costly i-a readus pe oaspeti in avantaj, in minutul 77, cu o lovitura de cap, dupa un corner executat de pe partea dreapta de Lucian Sanmartean.

Wesley a marit diferenta pe tabela de marcaj, scor 1-3, transformand, in minutul 82, o lovitura libera de la peste 20 de metri, cu un sut plasat, langa bara din stanga portarului Branet.

Imediat dupa golul marcat de Costly, antrenorul echipei gazda, Petre Grigoras, a parasit banca tehnica, plecand la vestiar.

Din minutul 83, gazdele au jucat in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Paun.

Politehnica Iasi: 1. Branet - 7. Barladeanu, 23. Ad. Ilie, 24. Straton, 3. Costache - 77. A. Ionescu (8. Ignatov '46), 5. Onicas, 22. Buhusi (16. Viveiros '46) - 11. Bujor, 14. Paun, 26. Negru. Antrenor: Petre Grigoras.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 6. Gladstone, 3. Papp, 27. Hugo Luz - 11. Milisavljievic (18. L. Sanmartean '74), 23. Pavlovic, 30. R. Costin (8. Zmeu '87), 10. Gerlem (25. Delgado '85) - 80 Wesley, 13. Costly. Antrenor: Marius Lacatus.

Cartonase galbene:
Paun '49 si '83, Negru '62, Onicas '79, Ad. Ilie '88 / Papp '27. R. Costin '73, Costly '78, Wesley '83.

Cartonas rosu: Paun '83.

Arbitri: Ovidiu Hategan (centru) - Eduard Dumitrescu, Octavian Sovre (asistenti) - Emil Voicu (rezerva).

Observatori: Ioan Silviu Veronel, Pavel Peniu.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, dintre care 500 de suporteri ai oaspetilor.