Germania a castigat Cupa Confederatiilor, singurul trofeu care ii lipsea: 1-0 in finala cu Chile!

Cupa Confederatiilor Cristiano Ronaldo Portugalia Rusia Fotbal extern
Live Blog
Cupa Confederatiilor
Data publicarii: Duminica 02 Iulie 2017, 22:59
Data actualizarii: Duminica 02 Iulie 2017, 22:59

Urmarim si comentam impreuna meciurile de la Cupa Confederatiilor pe www.sport.ro si Facebook/Sport.ro

21:06 02 Jul

Germania a cucerit trofeul, 1-0 in finala cu Chile

Germania a castigat Cupa Confederatiilor, dupa 1-0 in finala cu Chile, disputata la Sankt Petersburg.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Stindl, in minutul 20.

Cele doua finaliste s-au aflat pentru prima data in ultimul act la o editie a Cupei Confederatiilor.

Bronzul i-a revenit Portugaliei, care s-a impus cu scorul de 2-1 dupa prelungiri in finala mica, cu Mexic.

Min 20: GOOOL Germania! Stindl deschide scorul din pasa lui Werner. A fost o greseala mare in defensiva a lui Marcelo Diaz, Werner i-a furat mingea in marginea careului, iar Stindl a marcat cu poarta goala.

Echipele de start:

14:56 02 Jul

Portugalia 2-1 Mexic, pentru locul 3

Min 105 - GOOOL Portugalia |
Silva inscrie din penalty, dupa un hent in careu. Primul gol din penalty dupa 4 ratate.

Min 90 - GOOOL Portugalia |
Pepe inscrie pe final si trimite meciul in prelungiri

Min 55 - GOOOL Mexic |
Chicharito centreaza, iar Neto isi baga mingea in propria poarta

Min 17 -
Andre Silva rateaza lovitura de la 11 metri. Ochoa s-a intins si a scos de langa bara din dreapta sa

Min 17 -
Penalty pentru Portugalia, acordat cu ajutorul probei video. Initial, arbitrul nu a dat nimic la contactul dintre Marquez si Andre Silva, dar oficialii care analizeaza proba video au intors faza

Echipele

11:33 02 Jul
Programul finalelor Cupei Confederatiilor

Finala Mica: Portugalia - Mexic, duminica, 15:00
Finala Mare: Chile - Germania, duminica, 21:00
22:52 29 Jun
FINAL DE MECI! Germania ajunge in premiera in finala la Cupa Confederatiilor si o va intalni pe Chile, cea cu care a facut 1-1 in grupe
22:50 29 Jun

Min 90. GOOL GERMANIA! Orice speranta mai aveau mexicanii a fost risipita dupa reusita lui Younes din careu dupa pasa lui Can

22:48 29 Jun
Min 89. GOOL MEXIC! Reusita fantastica a lui Fabian! Sut de la 40 de metri langa bara, Ter Stegen este invins!
22:18 29 Jun
Min 60. GOOL GERMANIA! Faza superba a Campioanei Mondiale! Draxler ii paseaza lui Hector in flanc, acesta trimite din prima spre Werner care inscrie
21:58 29 Jun
Germania e la 45 de minute de calificarea in finala - ar fi o premiera pentru aceasta!
21:22 29 Jun

Goretzka a reusit cea mai rapida 'dubla' din istoria Cupei Confederatiilor!

21:10 29 Jun

Min 6! GOOL Germania! Goretzka deschide scorul cu un sut de la marginea careului

Ronaldo a si plecat din Rusia

Cristiano Ronaldo a parasit Rusia la doar cateva ore dupa eliminarea Portugaliei din semifinalele Cupei Confederatiilor. Campioana europeana a fost invinsa de Chile, la loviturile de departajare.

Ronaldo nu va juca astfel in finala mica.

"Mi-am facut datoria pentru echipa nationala, ca de obicei, trup si suflet, chiar daca stiam ca cei doi copii ai mei s-au nascut. Din pacate, nu am reusit sa ne indeplinim obiectivul.

Sunt sigur ca vom continua sa le aducem fericire fanilor si presedintelui Federatiei. Sunt foarte fericit sa fiu in sfarsit alaturi de copiii mei", a scris Ronaldo pe Facebook.
23:41 28 Jun

CHILE VA JUCA FINALA! Nani a batut si el extrem de slab iar Bravo a reusit sa apere al 3-lea penalty! Capitanul Portugaliei, Cristiano Ronaldo, nici macar n-a apucat sa execute vreun penalty!

23:38 28 Jun
Alexis Sanchez inscrie si el fara emotii! 3-0 pentru Chile!
23:37 28 Jun
Joao Moutinho trage la fel cum a facut-o Quaresma, Bravo apara din nou! Ramane 2-0 pentru Chile
23:36 28 Jun
Aranguiz transforma si el! Chile are 2-0!
23:35 28 Jun
Quaresma rateaza! Bravo a aparat! Ramane 1-0 pentru Chile
23:34 28 Jun
Vidal inscrie! 1-0 pentru Chile
PENALTY-URI! Chile va executa prima prin Vidal
23:28 28 Jun
Min 119. Incredibil! Chile trimite mingea in bara de 2 ori la aceeasi faza! A fost mai intai sutul lui Vidal, mingea a sarit la un coleg de-al sau care a trimis in transversala!
23:26 28 Jun

Min 116. Are loc o premiera intr-un meci oficial! Gelson ii ia locul lui Andre Gomes, aceasta fiind a 4-a schimbare facuta de nationala Portugaliei in acest meci!

23:21 28 Jun
Min 113. Penalty cerut de Francisco Silva dupa ce a fost calcat de Fonte, arbitrul lasa jocul sa continue! Nici asistentii video nu au intervenit
23:00 28 Jun
MIn 94: Ratare uriasa Alexis Sanchez! Mingea trimisa cu capul trece putin pe langa poarta!
22:50 28 Jun

PRELUNGIRI! Partida ajunge in prelungiri si se va inregistra o premiera - la aceasta editie a Cupei Confederatiilor, FIFA a aprobat folosirea unei a 4-a schimbari in prelungirile partidei!

22:16 28 Jun

Min 54. O noua ocazie pentru Chile - sutul lui Vargas din intoarcere este scos de langa bara de Rui Patricio

22:00 28 Jun
Chile n-a invins niciodata Portugalia! E 0-0 la pauza
21:28 28 Jun

Min 28. Centrare periculoasa in careul Portugaliei, lovitura de cap a lui Aranguiz trece putin pe langa poarta

21:08 28 Jun
Min 8. Ocazie la fel de mare pentru Portugalia - Ronaldo ii paseaza in fata portii lui Andre Silva, Bravo iese si blocheaza!
21:07 28 Jun
Min 6. Pasa a lui Alexis Sanchez la limita ofsaidului pentru Vargas, Rui Patricio iese si blocheaza!
21:02 28 Jun
Min 2. Portugalia are prima oportunitate prin Andre Gomes, sutul acestuia este prins de Bravo
20:36 28 Jun

20:33 28 Jun
20:15 28 Jun

19:25 26 Jun
Portugalia - Chile, miercuri ora 21.00

Mijlocasul nationalei statului Chile, Arturo Vidal, a lansat un atac neasteptat asupra lui Cristiano Ronaldo inainte de semifinala de la Cupa Confederatiilor! Vidal si Ronaldo au fost adversari in sferturile Ligii Campionilor in duelul dintre Bayern Munchen si Real Madrid, portughezul avand castig de cauza, Vidal fiind eliminat la partida retur.

Chile va juca miercuri la Kazan contra Portugaliei iar Vidal i-a surprins pe jurnalisti cand a vorbit despre capitanul adversarei: "Cristiano se crede smecher. Pentru mine, el nu exista! Deja i-am spus colegului meu de la Bayern, Joshua Kimmich, ca ne vom intalni din nou in finala!" a spus Vidal, citat de Goal.

Cealalta semifinala va avea loc joi de la ora 21 si va fi intre Germania si Mexic.
19:55 25 Jun

FINAL! Germania castiga grupa si o va intalni pe Mexic in semifinale. Chile termina pe 2 si va da de campioana Europei, Portugalia. La meciul 150 pentru nationala Germaniei, Low a ajuns la victoria cu numarul 100!

19:48 25 Jun
Werner a devenit primul jucator care marcheaza pentru Germania o dubla la orice editie a Cupei Confederatiilor
19:40 25 Jun

GOOL GERMANIA! Werner reuseste dubla cu un sut din careu

GOOL CAMERUN! Aboubakar inscrie cu capul dupa o centrare in fata portii la care Ter Stegen a iesit neconvingator!

19:32 25 Jun
GOOL RODRIGUEZ! Chile egaleaza cu Australia si Chile este la un pas de semifinale! Mai are nevoie de 2 goluri pentru a terminat pe primul loc si ca Germania sa nu mai inscrie.

1. Germania 7 puncte (6-3) +3
2. Chile 5 puncte (4-2) +2
19:27 25 Jun
GOOOL WERNER! La doar 2 minute dupa ce a ramas in inferioritate, Camerun primeste inca un gol! Kimmich a centrat perfect pentru Werner, acesta a trimis cu capul la coltul lung
19:24 25 Jun
||| Cartonas rosu pentru Mabouka de la Camerun! Arbitrul a acordat initial doar lovitura libera, reluarea video l-a facut sa isi schimbe decizia! Doar ca arbitrul a facut o greseala, eliminandu-l initial pe Siani! O a 2-a analiza a reluarii l-a facut sa-si schimbe din nou decizia si sa-i dea rosu lui Mabouka.
19:08 25 Jun
GOOOL DEMIRBAY! Jucatorul lui Hoffenheim deschide scorul cu un sut la vinclu de la marginea careului! Pasa a venit cu calcaiul de la Draxler printre picioarele unui adversar!
19:04 25 Jun
Joachim Low este la un gol si 45 de minute de victoria 100 la meciul 150 pe banca Germaniei! Iar Australia poate obtine primul succes la o editie a Cupei Confederatiilor din 2001 incoace!
18:48 25 Jun

GOOOL AUSTRALIA! Troisi deschide scorul inainte de pauza! Germania - Camerun este 0-0 la pauza astfel ca situatia este urmatoarea:
1. Germania 5 puncte
2. Chile 4 puncte +1
3. Australia 4 puncte 0
4. Camerun 2 puncte
*golaverajul este principalul criteriu de departajare, nu meciul direct

18:31 25 Jun
Fara goluri in cele 2 partide, singurul eveniment fiind un cartonas galben primit de Luongo de la australieni - astfel, in acest moment, daca Australia si Camerun incheie la egalitate perfecta, africanii au avantaj in clasamentul fair-play (-2 la -3).

17:53 25 Jun
Tim Cahill va bifa selectia cu numarul 100 in nationala Australiei in partida cu Chile
17:50 25 Jun
Schimbare la Camerun fata de primul XI anuntat acum o ora - Mandjeck a suferit o accidentare la incalzire
17:29 25 Jun

17:04 25 Jun

17:01 25 Jun

Iata echipele la Germania - Camerun - multe surprize pregatite de Low, cel care a facut 4 schimbari fata de partida cu Chile

16:53 25 Jun
Iata echipele de start la Chile - Australia
16:39 25 Jun

20:28 24 Jun
Grupa B de la Cupa Confederatiilor poate intra in istoria fotbalului! O echipa calificata poata fi desemnata in urma unei trageri la sorti! Sansele par destul de meci, insa exista!

Toate cele 4 echipe au sanse la calificare si exista posibilitatea ca toate 4 sa incheie cu 4 puncte! Regulamentul FIFA spune ca in cazul unei egalitati de puncte intre 2 sau mai multe echipe, golaverajul este principalul criteriu de departajare. Dupa aceea sunt luate in considerare goluri marcate si apoi meciurile directe. Ultimele 2 variante in cazul in care egalitatea se mentine sunt clasamentul fair-play si apoi tragerea la sorti!

Exista 3 variante pentru ca un loc in semifinale sa fie decis prin clasamentul fair-play sau chiar prin tragere la sorti:

1. Australia sa invinga Chile cu 3-1 iar Camerun sa o invinga pe Germania cu 1-0. In acest caz, Australia ar termina pe primul loc cu golaveraj 6-5 iar Camerun ar fi eliminata cu golaveraj 2-3. Germania si Chile ar fi la egalitate perfecta, golaveraj 4-4, iar in meciul direct s-a incheiat 1-1!

In ceea ce priveste clasamentul fair-play, se puncteaza in felul urmator: -1 pentru cartonase galbene, -3 pentru eliminare indirecta (2 galbene in acelasi meci), -4 pentru eliminare directa si -5 pentru cartonas galben, urmat de rosu direct pentru acel jucator.

In primele 2 partide, Germania si Chile au primit cate 3 cartonase galbene astfel ca, o noua egalitate la acest capitol si in meciurile din ultima etapa ar duce la tragerea la sorti!

2. Australia o invinge pe Chile cu 1-0 iar Camerun castiga in fata Germaniei cu 3-1. In acest caz, Chile ar termina grupa pe primul loc cu +1 la golaveraj iar Camerun si Australia ar avea 4-4, Germania fiind eliminata cu -1 la golaveraj. In meciul direct, Camerun si Australia au incheiat la egalitate, 1-1.

Si in cazul celor doua, egalitatea persista si la capitolul fair-play cu -2 puncte!

3. Chile o invinge pe Australia cu 3-2, iar Germania castiga cu 2-0 in fata Camerunului (sau 4-3 si 3-1, 5-4 si 4-2 etc). In acest caz, cele 2 ar fi calificate insa ordinea ar putea sa fie decisa de tragerea la sorti. Ambele ar avea golaveraj 6-3 si 1-1 in meciul direct. Plus egalitatea din primele 2 etape in ceea ce priveste clasamentul fair-play!
19:51 24 Jun

Portugalia 4-0 Noua Zeelanda, Mexic 2-1 Rusia

Portugalia incheie grupa A pe primul loc cu +5 la golaveraj, Mexic ocupa pozitia a 2-a (+2). Duminica de la ora 18.00 au loc meciurile Germania - Camerun si Chile - Australia.

Clasamentul in grupa B in acest moment este:

Primul criteriu de departajare este golaverajul.

19:50 24 Jun
Nani inscrie si el in prelungirile partidei
19:40 24 Jun

GOOL PORTUGALIA! Andre Silva, noul jucator al Milanului, inscrie si el

19:28 24 Jun

In urma golului cu Noua Zeelanda din minutul 33, Cristiano Ronaldo a ajuns la 75 de reusite pentru nationala si este al 2-lea golgheter all-time la nivel international in Europa si al 7-lea la nivel mondial. Doar Ferenc Puskas este peste acesta in Europa, avand 84 de reusite.

60 dintre reusitele lui Cristiano Ronaldo au venit in meciuri oficiale. Ronaldo a fost schimbat in minutul 67 al partidei cu Noua Zeelanda, cedandu-i locul si banderola lui Nani.

19:20 24 Jun

Gol anulat pentru Mexic! Hector Moreno a inscris din careu, arbitrul a validat initial reusita - reluarea video a aratat insa ca jucatorul mexican se afla in pozitie de ofsaid si reusita a fost anulata!

19:15 24 Jun
Pierdere grea pentru Portugalia - Pepe a primit inca un cartonas galben si va rata meciul din semifinale
19:11 24 Jun

GOOL MEXIC! Gafa incredibila a lui Akinfeev care isi ingroapa echipa! Degajare lunga a unui fundas, Akinfeev iese la marginea careului si incearca sa degajeze insa Lozano ii ia fata si inscrie cu capul! Rusia are nevoie de 2 goluri in acest moment pentru a se califica in semifinale. Clasamentul: 1. Portugalia 7 pct +3 2. Mexic 7 pct +2 3. Rusia 3pct 4. Noua Zeelanda 0 puncte

19:06 24 Jun

19:05 24 Jun
Gol anulat pentru Rusia! Faza frumoasa, insa Samedov era in ofsaid clar
18:41 24 Jun
GOOL PORTUGALIA! Noul star al lui Man City, Bernardo Silva, a dublat avantajul campioanei Europei
18:34 24 Jun
GOOL PORTUGALIA! Cristiano Ronaldo deschide scorul din penalty

18:32 24 Jun

GOOL MEXIC! Centrare lunga in careul Rusiei, Araujo reia cu capul spre coltul lung si il invinge pe Akinfeev! Portugalia si Mexic sunt calificate la aceste scoruri!

18:25 24 Jun

GOOL RUSIA! Gazdele au atacat in valuri, au lovit si bara, mingea a ajuns apoi in careu la Samedov care a trimis plasat la coltul lung! 1-0! In acest moment, Rusia si Portugalia sunt calificate in semifinale

18:19 24 Jun

Inca o faza controversata la care arbitrul nu a acordat penalty - de data aceasta s-a facut solicitarea pentru reluare video! Dupa cateva secunde de asteptare, nu a fost acordata lovitura de pedeapsa, ci meciul a fost lasat sa continue!

18:06 24 Jun
Rusia cere penalty dupa o cadere a lui Zhirkov in careu! Arbitrul a lasat jocul sa continue!
18:03 24 Jun

Mijlocasul celor de la AS Monaco, Joao Moutinho, joaca meciul cu numarul 100 pentru nationala Portugaliei! Acesta a debutat in 2005 la echipa nationala.

18:00 24 Jun
Au inceput cele 2 partide!
17:37 24 Jun
Fanii Mexicului sunt gata de un nou meci mare pentru Chicharito, Guardado si ceilalti jucatori ai nationalei lui Osorio! Chiar daca vor fi in inferioritate in fata rusilor la Kazan
17:09 24 Jun
Campioana Europei, Portugalia, spera sa evite o eliminare neasteptata (si improbabila) de la Cupa Confederatiilor inca din faza grupelor! Un asemenea scenariu poate avea loc doar daca pierde cu Noua Zeelanda si Rusia - Mexic se incheie la egalitate (sau castiga Rusia la un scor mai mic decat cel la care ar invinge Noua Zeelanda)
17:01 24 Jun

Astazi au loc ultimele meciuri din grupa A de la Cupa Confederatiilor: Noua Zeelanda - Portugalia si Rusia - Mexic! Iata echipele de start:

Germania 1-1 Chile

Min 43 - GOOOL Germania | Stindl egaleaza cu o reluare din fata portii, dupa o centrare excelenta a lui Hector

Min 6 - GOOOL Chile | Apararea germana face o gafa uriasa, dupa o minge plecata de la portar, iar chilienii recupereaza si Alexis trimite in plasa

Echipele

18:04 22 Jun

Camerun 1-1 Australia

Min 60 - GOOOL Australia |
Capitanul Milligan egaleaza din penalty

Min 45 - GOOOL Camerun |
Zambo Anguissa deschide scorul cu un usor lob peste Ryan din marginea careului, dupa o minge aruncata in adancime

Echipele

10:22 22 Jun
Astazi se disputa etapa a 2-a din grupa B. La ora 18.00 este Camerun - Australia, iar de la ora 21.00 este Germania - Chile

Grupa B
1. Chile 3 puncte +2
2. Germania 3 puncte +1
3. Australia 0 puncte -1
4. Camerun 0 puncte -2
10:21 22 Jun

Cristiano Ronaldo a marcat primul sau gol de la Cupa Confederatiilor in victoria cu 1-0 in fata tarii gazda, Rusia, fiind desemnat si "Omul Meciului" pentru a 2-a partida consecutiva.

In ciuda problemelor de la Real, Ronaldo se simte excelent la turneu. Inainte de startul partidei cu Rusia a facut un nou gest superb pentru o fata aflata in scaun cu rotile. El i-a promis tricoul Polinei Haeredinova si i-a dat un pupic pentru noroc!

Min 9 - GOOOL Portugalia |
Ronaldo deschide scorul cu o lovitura de cap, dupa o centrare lunga, de pe stanga, a lui Raphael Guerreiro

Echipele de start

09:33 20 Jun
Australia 2-3 Germania

Campioana Mondiala a debutat cu o victorie la Cupa Confederatiilor! Desi Joachim Low a ales un lot cu jucatori tineri sau care au prins mai rar echipa nationala, Germania s-a impus in fata Australiei. Portarul Germaniei, Leno, a gresit insa la cele 2 goluri primite de Germania.

CLICK AICI PENTRU VIDEO

08:55 19 Jun
Interventia arbitrilor care analizeaza fazele video a fost necesara in 2 randuri la partida dintre Camerun si Chile! Prima data, imediat dupa pauza cand a fost anulata reusita lui Vargas pentru ofsaid! Reluarile la TV au aratat ca pozitia jucatorul a fost la limita, tusierul lasand jocul sa continue in prima faza!
Vargas a devenit apoi primul jucator cu un gol anulat si unul validat de arbitrajul video in acelasi meci! Asta pentru ca, in prelungirile partidei, reusita sa de 2-0 a fost initial anulata de arbitru si validata cu ajutorul reluarilor!
08:50 19 Jun
Camerun 0-2 Chile

Campioana Americii de Sud a invins-o pe final de meci pe cea a Africii - Arthuro Vidal a deschis scorul in minutul 81, fiind apoi desemnat omul meciului! Chile este pe primul loc in grupa si va lupta in etapa urmatoare cu campioana lumii, Germania, cea care debuteaza in competitie astazi in fata Australiei.

17:31 18 Jun

Portugalia 2-2 Mexic

Min 90 - GOOOL Mexic | Hector Moreno egaleaza cu o lovitura de cap din 6 metri, dupa un corner

Min 86 - GOOOL Portugalia |
Cedric inscrie cu un sut din interiorul careului. Fundasul lusitan a avut, insa, mare noroc cu o deviere a lui Hector Herrera

Min 42 - GOOOL Mexic |
Chicharito egaleaza cu o lovitura de cap din plonjon, din 6 metri, dupa o centrare a lui Vela

Min 34 - GOOOL Portugalia |
Ronaldo scapa pe contraatac, apoi face o pirueta superba in careul advers si da dovada de altruism, trimitandu-i lui Quaresma. Acesta din urma inscrie fara probleme in poarta Mexicului

Min 22 -
Portugalia inscrie prin Pepe, iar arbitrul de centru valideaza in prima faza reusita. Ulterior, acesta cere analizarea probei video, ca la rugby, iar golul este anulat pentru ofsaid! Din comisia care analizeaza proba video la acest meci face parte si Ovidiu Hategan

16:58 18 Jun
Ronaldo si-a facut ghete speciale pentru Cupa Confederatiilor

Nike Mercurial Campeones se numesc ghetele cu care va evolua Ronaldo.

16:49 18 Jun
Programul de duminica

18:00 Portugalia - Mexic
21:00 Camerun - Chile
21:17 17 Jun
Rusia a invins Noua Zeelanda, scor 2-0, in meciul de deschidere de la Cupa Confederatiilor.

Echipa nationala a Rusiei a invins, sambata, la Sankt Petersburg, in grupa A, cu scorul de 2-0, reprezentativa Noii Zeelande, in meciul de deschidere de la Cupa Confederatiilor.

Golurile inving?torilor au fost marcate de Boxall '31 autogol si Smolov '69.

Celalalt meci al grupei A va avea loc duminica, la Kazan, de la ora 18:00, intre selectionatele Portugaliei si Mexicului.

Tot duminica, de la ora 21.00, la Moscova, se va disputa prima intalnire din grupa B, intre formatiile Camerunului si statului Chile.

Echipele folosite

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »
300x250
ULTIMELE STIRI
300x250
Opoziția austriacă, despre Schengen: Poziția guvernului austriac faţă de extinderea Schengen este ruşinoasă