Incidente absolut incredibile in preliminariile EURO! Muntenegru - Rusia a fost suspendat 30 de minute, s-a reluat, apoi a fost abandonat definitiv

Preliminarii EURO 2016
Data publicarii: Sambata 28 Martie 2015, 08:57
Data actualizarii: Sambata 28 Martie 2015, 09:08

Incidente grave la Podgorica, unde meciul dintre nationalele Muntenegrului si Rusiei a fost abandonat in minutul 67.

Partida dintre Muntenegru si Rusia, din grupa G a preliminariilor pentru EURO 2016, a inceput cum nu se putea mai prost. Dupa doar 20 de secunde, suporterii gazdelor, l-au lovit cu o torta pe portarul rus Igor Akinfeev, care a suferit o contuzie la cap si arsuri in zona gatului, fiind transportat de urgenta la spital.

Arbitrul Denis Aytekin a decis suspendarea meciului, insa dupa o jumatate de ora de consultari partida s-a reluat. Totusi, meciul nu s-a terminat dupa timpul regulamentar.

Aytekin a dictat un penalty pentru Rusia in minutul 67, moment in care spiritele s-au incins din nou. Roman Shirokov nu l-a putut invinge pe Poleksic, faza a continuat, iar mingea a iesit in aut. Jucatorul rus care s-a dus sa execute, Kombraov, a fost atacat cu diferite obiecte din tribune, moment in care jucatorii celor doua echipe s-au incaierat.

Meciul a fost abandonat definitiv in urma celui de-al doilea incident, iar Muntenegru va pierde cel mai probabil cu 0-3 meciul.

Branko Brnovic, selectionerul Muntenegrului, s-a declarat socat dupa abandonarea partidei. Acesta a spus ca nationala din Muntenegru a pierdut orice sansa de a mai spera la EURO, cel mai probabil urmand sa fie aspru sanctionata.

"Am pierdut orice sansa de calificare si vom juca de acum incolo multe meciuri fara suporteri", a spus Brnovic, cel care a adaugat ca "jucatorii sunt cu moralul la pamant".