Brazilia este eliminata de la Mondial: Olanda 2-1 Brazilia! Vezi aici rezumatul

Brazilia Kaka Olanda CM 2010
Data publicarii: Vineri 02 Iulie 2010, 18:09
Data actualizarii: Vineri 02 Iulie 2010, 19:06

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Chiar daca era vazuta drept una dintre favorite la castigarea marelui trofeu, Brazlia merge acasa dupa sfertul de finala cu Olanda.

Brazilienii au marcat in minutul 10 prin Robinho si au avut ocazia sa majoreze scorul pana la pauza. In repriza a doua, olandezii au intrat mai determinati si au aratat o alta fata. Autogolul lui Felipe Melo din minutul 53 a demoralizat echipa lui Dunga si in minutul 66, Sneijder reusea sa dea lovitura de gratie.

Brazilienii si-au pierdut orice speranta din minutul 74, atunci cand acelasi Felipe Melo a primit cartonasul rosu pentru un gest inconstient asupra lui Robben.

Olanda va juca in semifinale cu castigatoarea dintre Ghana si Uruguay, care se intalnesc in acesta seara de la ora 21:30.

Echipele de start:

OLANDA: STEKELENBURG; VAN DER WIEL, HEITINGA, MATHIJSEN, GIO; DE JONG, VAN BOMMEL; ROBBEN, SNEIJDER, KUYT; VAN PERSIE

BRAZILIA: JULIO CESAR; MAICON, JUAN, LUCIO, BASTOS; GILBERTO SILVA, MELO; ALVES, KAKA, ROBINHO; LUIS FABIANO

Sneijder centreaza in careul brazilienilor, retine Julio Cesar
'66: Goool Olanda Kuyt primeste o centrare la coltul scurt, prelungeste pe spate pana la Sneijder, care reia cu capul din 6 metri, in plasa portii lui Julio Cesar
Este pentru a doua oara in istoria Cupei Mondiale cand un jucator marcheaza in poarta unui coechipier de la echipa de club. In 2006, Zidane inscria in poarta lui Casillas, ambii jucatori la Real Madrid
'64:
Kaka suteaza plasat de la 16 metri, mingea trece putin pe langa vinclul portii lui Stekelenburg
'64: ...
De Jong vede galbenul
'62:
Olandezii cer penalty la o interventie a lui Lucio cu mana in propriul careu; reluarea a aratat ca nu a fost vorba de intentie din partea brazilianului
'62:
«» Dunga face prima schimbare: Bastos este inlocuit de Gilberto
'53: Goool Olanda Sneijder centreaza in fata portii, iese Julio Cesar pentru a respinge, insa Felipe Melo se inalta si trimite balonul in plasa
'52:
Bastos intra tare la Robben, insa arbitrul nu ii arata al doilea cartonas galben
'50:
Sneijder suteaza de la 20 de metri, mult pe langa poarta brazilienilor
'47:
Dani Alves centreaza in fata portii, Juan se inalta si reia cu capul, insa mingea trece pe langa poarta lui Stekelenburg
'47: ...
Van Der Wiel primeste cartonasul galben
PAUZA
'44:
Robben primeste mingea la 16 metri, dar intarzie sutul si este imediat inconjurat de patru brazilieni
'37: ...
Bastos primeste cartonasul galben
'36:
Sneijder excuta o lovitura libera de la 35 de metri, in bratele portarului Julio Cesar
'32:
Kaka trece de un fundas la 20 metri si suteaza plasat din unghi, Stekelenburg se intinde si respinge mingea de sub transversala
'31:
Robben suteaza de la mariginea careului, insa mingea este eblocata de defensiva braziliana
'25:
Juan reia cu latul din 6 metri o centrare venita de pe partea dreapta, mingea trece putin peste poarta olandezilor
'24:
De Jong il agata in careu pe Kaka si brazilienii cer penalty, insa arbitrul dicteaza doar corner
'21:
Van Bronckhorst centreaza in fata portii, iese Julio Cesar si retine
'17:
Van Persie excuta slab o lovitura libera de la 20 de metri, mingea trece mult peste transversala lui Julio Cesar
'15:
Kuyt centreaza la coltul scurt pentru Van Bommel, intervine Lucio si respinge
'13: ...
Heitinga il faulteaza dur pe Luis Fabiano si vede cartonasul galben
'11:
Replica olandezilor vine imediat; Sneijder suteaza periculos din unghi, Julio Cesar respinge in corner
'10: Goool Brazilia Robinho primeste mingea la limita ofsaidului, patrunde in careu si il executa pe Stekelenburg cu un sut plasat
'8:
Maicon centreaza la coltul lung, insa Robinho nu mai ajunge pentru a relua spre poarta