Irlandezii se revolta dupa meciul cu Franta! Au cerut la FIFA rejucarea meciului!

CM 2010
Data publicarii: Joi 19 Noiembrie 2009, 18:02
Data actualizarii: Joi 19 Noiembrie 2009, 18:04

Meciul cu Franta i-a enervat la maxim pe irlandezi care cer sa se face dreptate. Ministrul Justitiei din Irlanda, Dermot Ahern, a cerut FIFA ca partida cu Franta sa se rejoace, dupa ce francezii au egalat in urma unui hent comis de Thierry Henry.

Ahern solicita FIFA, ca in spiritul fair play-ului, partida sa se rejoace. "Probabil ca nu vor accepta solicitarea noastra deoarece suntem o natiune mica in fotbalul mondial, dar trebuie sa le punem in vedere acest lucru. Macar atat putem face pentru miile de fani. Altfel, daca rezultatul va fi mentinut, se va induce ideea ca daca trisezi, atunci vei castiga.

Henry a admis ca a atins mingea cu mana si ca i-a spus acest lucru arbitrului. Milioane de fani au observat ca a fost un hent dublu, asta ca sa nu mai mentionam de ofsaid. Le-am cerut directorului executiv al federatiei, John Delaney, si vicepresedintelui Des Casey, sa solicite FIFA rejucarea partidei", a spus Ahern, care a fost si ministrul de externe al Irlandei.

Protestele irlandezilor au continuat cu mult dupa terminarea partidei disputate pe Stade de France, scor 1-1. In urma acestei remize, Franta s-a calificat la Cupa Mondiala din Africa de Sud cu scorul general de 2-1.
Atacantul Barcelonei, Thierry Henry a admis ca a atins mingea cu mana si ca i-a spus acest lucru arbitrului. "Mingea mi-a lovit mana, voi fi sincer. A fost hent, se poate vedea clar asta. Sebastien Squillaci a sarit la cap cu alti doi jucatori irlandezi, eu eram in spatele lor, iar urmatorul lucru care stiu ca s-a intamplat a fost ca mingea mi-a lovit mana. Arbitrul mi-a spus ca nu eu sunt arbitrul", le-a spus Henry reporterilor, la finalul partidei.
Selectionerul Irlandei, italianul Giovanni Trapattoni, a refuzat sa comenteze pe seama acestui incident, dar asistentul sau, Liam Brady, a cerut rejucarea partidei. "Pentru demnitatea si integritatea fotbalului, vom merge in Franta si vom juca din nou. Sepp Blatter (n.r. - presedintele FIFA) vorbeste despre fair play - sa-l lasam pe el sa reflecte la ceea ce s-a intamplat miercuri noapte. Unde va ajunge fotbalul daca o echipa triseaza? Unde vom ajunge daca aceasta decizie ramane in picioare?
", a completat Brady.

Capitanul nationalei Irlandei, Robbie Keane, considera ca selectionata insulara este victima unei conspiratii puse la cale de organizatiile care conduc fotbalul, spunand ca sefii FIFA si UEFA isi strang mainile de fericire dupa rezultatul de miercuri seara.

Echipa nationala a Frantei s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale din 2010, dupa ce a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 dupa prelungiri, cu reprezentativa Irlandei, in returul barajului european. Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, in minutul 32, francezii reusind egalarea prin Gallas, in minutul 103. In tur, la Dublin, francezi au invins, cu scorul de 1-0.