Președintele FRV a reacționat după ce România s-a calificat în sferturi la European

Romania Campionatul European de volei masculin Federatia Romana de Volei Volei
Data publicarii: Vineri 08 Septembrie 2023, 23:30
Data actualizarii: Vineri 08 Septembrie 2023, 23:30

Naționala României la volei a reușit să se califice în sferturile Campionatului European de volei masculin.

Tricolorii au câștigat cu 3-2 împotriva Croației (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12), după un start perfect de meci în optimi. România s-a impus în setul decisiv, după un final de infarct.

Adin Cojocaru, președintele Federației Române de Volei, a reacționat după calificarea naționalei și a remarcat faptul că succesul tricolorilor vine ca rezultatul unei munci intense.

„Eu cred că a răsărit (n.r. - performanţa) de acolo de unde trebuie, prin munca lor, prin felul în care s-au mobilizat. Performanţa a fost prin folosirea celor doi români în teren, a dat puţină culoare şi valoare acestei naţionale.

Obiectivul a fost jucarea optimilor, a fost obiectivul real, iar valoarea lor după meciul cu Franţa le-a dat constanţă în ce aveau de făcut, în sensul de a fi concentraţi la fileu.

E rezultatul unei munci, nu e niciun secret. Echipe profesioniste în campionat avem 12, 12 la fete, 12 la băieţi”, a spus Adin Cojocaru, potrivit OrangeSport.

România s-a impus în setul decisiv

România a început în forță setul decisiv. Tricolorii s-au desprins la 4-1, iar mai apoi la 6-2. Croații au părut din nou luați prin surprindere de jocul României. Diferența s-a redus pe parcurs, iar Croația a restabilit egalitatea la 8-8.

Cu toate acestea, România a revenit apoi la conducere și nu a cedat inițiativa. Tricolorii au închis meciul în decisiv, scor 15-12. În sferturile de finală, România se va duela cu învingătoarea dintre Bulgaria și Franța. Meciul va avea loc în țara vecină.

Alexandru Rață, cel mai bun marcator

Proaspăt transferat în prima ligă din Belgia, la Tectum Achel, falsul Alexandru Rață (23 de ani) a fost de neoprit și în acest duel. Fostul jucător de la Arcada Galați și-a trecut în cont 30 de puncte în meciul din optimi. A fost cel mai bun marcator al partidei.

Născut la Suceava, Rață și-a început cariera la LPS – CSS Suceava. Mai apoi a semnat cu Unirea Dej, după care a impresionat la Arcada Galați. Alături de Aracada a cucerit trei titluri și o Cupă a României.