NEWS ALERT FABULOS! România s-a calificat în sferturi la Europeanul de volei. Meci de infarct împotriva Croației

Romania Alexandru Rață Campionatul european de Volei Croatia Volei Volei
Data publicarii: Vineri 08 Septembrie 2023, 20:03
Data actualizarii: Vineri 08 Septembrie 2023, 20:06

România s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin! Tricolorii au învins Croația în optimi, scor 3-2.

·       România - Croația 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12)

România a început perfect duelul din optimi împotriva Croației. Susținuți la Varna de rude și prieteni, într-o sală mai mult goală, tricolorii s-au desprins încă din debut. După câteva minute tabela indica 5-1 în favoarea României.

Croații au fost luați prin surprindere de startul lansat al tricolorilor. S-a văzut încă de la început faptul că victoria senzațională cu Franța, scor 3-1, le-a dat elevilor lui Sergiu Stancu (41 de ani) un "boost" uriaș de încredere.

Start de vis pentru România

Foarte dezinvolți, românii au păstrat pe tot parcursul primului set o diferență aproape dublă de puncte față de Croația. Pe final au fost câteva emoții, când România a ajuns la 24 de puncte. Croații au înscris cinci puncte la rând și s-au apropiat la 17-24. A urmat însă o eroare din partea lor, iar România a închis primul set, scor 25-17.

Al doilea set a fost mai echilibrat. Croația a condus în premieră la Varna, scor 6-5, însă tricolorii au revenit rapid pe tabelă. După ce au preluat conducerea la 9-8, românii au bifat șapte puncte consecutive. O adevărată lovitură de moral pentru croați. În cele din urmă România a câștigat și al doilea set, scor 25-20.

Revenirea Croației

Croația s-a trezit după pauza lungă de la finalul setului 2. Băieții lui Cedric Enard (47 de ani) au condus în premieră la o diferență de două puncte, iar apoi și-au majorat avantajul. Tricolorii au încercat să reducă decalajul, însă nu s-au mai apropiat la mai mult de puțin de două puncte.

Sergiu Stancu a încercat să-și trezească jucătorii la time-out, dar fără succes. Uzura din primele două seturi și-a spus cuvântul Setul trei a fost adjudecat de Croația, scor 25-17. Vedeta Petar Dirlic (26 de ani) a punctat de 12 ori în al treilea set!

Al patrulea set a avut cel mai echilibrat început. S-a mers cap la cap până la 8-8. Croația s-a desprins apoi la două puncte, iar tricolorii au început urmărirea. Croații s-au desprins mai apoi la 15-12 și păreau în control, dar România nu a cedat și a restabilit egalitatea.

Finalul setului patru a fost de-a dreptul dramatic. Croația a refăcut diferența de trei puncte, însă băieții noștri au luptat în continuare și au egalat la 22. Tricolorii chiar au condus, 23-22, dar apoi croații au egalat. România a avut minge de meci, la 24-23, dar nu l-a fructificat. Elevii lui Stancu au salvat două mingi de set, dar croații au reușit în cele din urmă să închidă setul la 28-26. Așa s-a ajuns în decisiv.

România s-a impus în setul decisiv

România a început în forță setul decisiv. Tricolorii s-au desprins la 4-1, iar mai apoi la 6-2. Croații au părut din nou luați prin surprindere de jocul României. Diferența s-a redus pe parcurs, iar Croația a restabilit egalitatea la 8-8.

Cu toate acestea, România a revenit apoi la conducere și nu a cedat inițiativa. Tricolorii au închis meciul în decisiv, scor 15-12.

În sferturile de finală, România se va duela cu învingătoarea dintre Bulgaria și Franța. Meciul va avea loc în țara vecină.

Alexandru Rață, cel mai bun marcator

Proaspăt transferat în prima ligă din Belgia, la Tectum Achel, falsul Alexandru Rață (23 de ani) a fost de neoprit și în acest duel.

Fostul jucător de la Arcada Galați și-a trecut în cont 30 de puncte în meciul din optimi. A fost cel mai bun marcator al partidei.

Născut la Suceava, Rață și-a început cariera la LPS – CSS Suceava. Mai apoi a semnat cu Unirea Dej, după care a impresionat la Arcada Galați. Alături de Aracada a cucerit trei titluri și o Cupă a României.