Modul incredibil în care campioana României a ratat calificarea în Champions League

arcada galati Champions League Liga Campionilor la volei Volei
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 08:30
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 08:31

Arcada Galați câștigase senzațional turul cu bulgarii de la Hebar Pazardzhik, 3-0 în deplasare.

Campioana la volei masculin Arcada Galaţi a ratat miercuri, pe teren propriu, calificarea în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă de formaţia bulgară Hebar Pazardzhik, în manşa retur din turul secund al competiţiei.

Arcada a pierdut partida cu scorul de 1-3, pe seturi 25-27, 23-25, 25-17, 22-25.

3-0 și 1-3 în dubla manșă, dar a fost nevoie de ”setul de aur”

Pentru că în tur, campioana României s-a impus categoric, cu 3-0, a fost nevoie de ”setul de aur”, pentru departajarea câştigătoarei. Acesta a revenit adversarei, cu scorul de 15-10, după peste două ore şi jumătate de joc.

Hebar a obţinut astfel calificarea în turul 3, fază în care va întâlni învingătoarea meciului dintre formaţia croată Mladost Zagreb şi Lindaren Volley Amriswil (Elveţia).

Dacă va trece de turul 3, echipa bulgară va evolua în grupa B a Ligii Campionilor, cu Berlin Recycling Volleys (Germania), Warta Zawiercie (Polonia) şi Halkbank Ankara (Turcia).