Si-au dat AUTOGOL ca sa castige! Povestea celui mai CIUDAT meci din istoria fotbalului! VIDEO:

Barbados grenada true story True Story
Data publicarii: Joi 04 Iulie 2013, 07:50
Data actualizarii: Joi 04 Iulie 2013, 07:49

Stadionul e prea mic! SuperCupa Romaniei: STEAUA - PETROLUL, miercuri 10 iulie 20:45, IN DIRECT ProTV si Voyo.ro

Regulile fotbalului sunt simple. In majoritatea cazurilor castiga echipa care inscrie mai multe goluri decat adversara sau care da mai multe goluri in deplsare in eventualitatea in care partida se disputa in dubla mansa.

Dar in 1994 FIFA nu era o organizatie care se apropie de perfectiune ca in 2013 iar logica de mai sus s-a dat peste cap la o partida dintre modestele Barbados si Grenada.

Ajunsa la ultimul meci din grupa Cupei Caraibelor, echipa din Barbados trebuia sa o bata pe Grenada la doua goluri diferenta ca sa ajunga in finala. Un egal la finalul celor 90 de minute impingea partida in prelungiri iar un alt rezultat o ducea pe Grenada in finala. Organizatorii au dorit insa sa mareasca miza si au modificat regulile dupa bunul plac, astfel ca un gol marcat in prelungiri valora cat doua!

Barbados a condus cu 2-0, dar Grenada a revenit si a marcat pentru 1-2 cu 7 minute inainte de final. Barbados era eliminata daca nu reusea sa marcheze un singur gol pana la final! Orice fel de gol!

Un atacant din Barbados a realizat ca echipa lor nu avea nicio sansa sa mai marcheze in fata apararii aglomerate a adversarilor, asa ca si-a luat inima in dinti si a sutat puternic pe langa propriul portar, lasandu-l pe acesta fara replica!

In aceasta situatie, Grenada avea nevoie de gol, in orice poarta! pentru a evita prelungiri si sa ajunga in marea finala. Asa ca au incercat sa recurga la acelasi procedeu ca adversarii lor, dar comedia abia incepea! Cei din Barbados au anticipat miscarea si s-au repezit sa apere poarta rivalilor! Si au reusit, pana cand arbitrul a fluierat intrarea in prelingiri.

Iar ingeniozitatea celor din Barbados a fost rasplatita, pentru ca un atacant din echipa lor a reusit sa marcheze dupa patru minute golul dublu de aur care a facut scorul 4-2 si a dus echipa in finala!

Celor din Grenada nu le-a picat bine finalul si au protestat la adresa organizatorilor: "Ma simt furat, omul care a inventat regulile astea ar trebui sa meraga la spitalul de nebuni!", a comentat antrenorul James Clarkson.

"Meciul asta nu trebuie sa se joace cu atatia jucatori confuzi pe teren. Jucatorii nostri nici nu stiau in ce directie se mai joaca. Nu am mai vazut niciodata asa ceva. In fotbal trebui sa ii dai gol adversarului, nu propriei echipe!",
a mai spus el.

Meciul a fost considerat un fel de legenda urbana pana cand ziare ca Guardian au descoperit povestea, au mers pe firul ei si au descoperit si o intregistrare video. Regula a fost interzisa de FIFA dupa anul 2000 pentru a evita asemenea situatii comice pe un teren de fotbal.