Rooney si Rivaldo, in TOP 10 HATTRICK-URI in Liga Campionilor / VIDEO

Rivaldo Wayne Rooney TOP 10
Data publicarii: Vineri 18 Decembrie 2009, 08:32
Data actualizarii: Joi 18 Februarie 2010, 18:55

Pe langa jocul de echipa, rasturnarile dramatice de situatie, banii si cluburile bogate, Champions League este si un loc al excelentei fotbalistilor. www.sport.ro trece in revista cele mai spectaculoase hattrickuri din istoria Champions League

10. GRAFITE - Wolfsburg vs TSKA Moscova, 2009 Atacantul brazilian si-a crescut cota cu cele 3 goluri impotriva rusilor in primul sezon de Champions League pentru Wolfsburg. Grafite a inceput seara cu un gol printre picioarele lui Akinfeev in minutul 36. Jocul bun al lui Grafite a asigurat victoria germanilor la debut, dar, ironie a sortii, au fost eliminati si trimisi in Europa League tot de un hattrick, cel al lui Michael Owen din ultimul meci al grupei.

9. MIKE NEWELL - Blackburn vs Rosenborg, 1995 O campanie ratata pentru Blackburn, dar Mike Newell a marcat cel mai rapid hattrick din istoria competitiei. Atacantului i-au fost necesare doar 9 minute pentru a marca 3 goluri.

Mike Newell - Blackburn Rovers v Rosenborg 1995

8. YOSSI BENAYOUN - Liverpool vs Besiktas, 2007 Ce nu au reusit sezonul asta, Liverpool a reusit in 2007, cand hattrick-ul lui Benayoun i-a dus in primavara Champions League, desi aveau doar un punct dupa primele 3 meciuri. Capitanul Israelului a marcat de 3 ori in magnifica victorie cu 8-0 contra celor de la Besiktas.

7. VICENZO IAQUINTA - Udinese vs Panathinaikos, 2005 Daca dinamovistii n-au reusit sa-i dea lui PAO niciun gol in doua meciuri, Iaquinta a marcat 3 intr-unul singur. Atacantul italian le-a asigurat debutul perfect in Champions League celor de la Udinese, prin hattrickul sau a adus toate cele 3 puncte echipei sale.

6. TUNCAY SANLI - Fenerbahce vs Manchester, 2004 Era meciul retur, iar daca in tur Wayne Rooney era omul meciului, de data aceasta a fost Tuncay. United a suferit prima infrangere a sezonului in cupele europene, cazand prada lui Tuncay. Chiar daca erau deja calificati si prin urmare Sir Alex Ferguson a aliniat un 11 cu multe rezerve, acest lucru nu umbreste cu nimic performanta turcului impotriva unuia dintre cele mai mari nume ale fotbalului
mondial.

5. YAKUBU AIYEGBENI - Maccabi Haifa vs Olympiakos, 2002 Internationalul nigerian a facut istorie pentru Maccabi Haifa, care a castigat cu 3-0 meciul cu Olympiakos, in 2002. Cu aceasta performanta, Yakubu a atras atentia cluburilor din Premier League. Primul gol a fost in minutul 27, din penalty, iar in minutul 60 a venit si dubla. Atacantul a pecetluit victoria israelienilor cu 5 minute inainte de final, cand a marcat ultimul gol.

4. RIVALDO - Milan vs Barcelona, 2000 Geniul brazilian marcase unul dintre cele mai frumoase hattrick-uri din istorie impotriva Valenciei, la finalul sezonului din Primera Division, dar tripla din 3-3-ul cu Milan e la fel de spectaculoasa.

3. PETER PALOTAS - Voros Lobogo vs Anderlecht, 1955 Peter Palotas a marcat un hattrick la doar al doilea meci din istoria competitiei. Atacantul ungur si-a ajutat clubul s-o bata in tur pe Anderlecht cu 6-3 cu golurile din minutele 25, 59 si 80. Palotas a inscris si in retur, iar scorul general a fost de 10-4 pentru Voros Lobogo.

2. FAUSTINO ASPRILLA - Newcastle vs Barcelona, 1997 Pare o gluma in zilele noastre, dar Newcastle in acea vreme chiar a batut-o pe actuala regina a Europei, iar Asprilla a fost eroul englezilor, cu 22 de minute glorioase. Columbianul a facut meciul vietii in victoria cu 3-2 contra catalanilor, in fata unui St. James Park in delir. Asprilla a profitat de accidentarea lui Shearer si a executat Barcelona in minutele 26, 30 si 48.

1. WAYNE ROONEY - Manchester United vs Fenerbahce, 2004 La debutul sau in Champions League, Rooney si-a marcat aparitia in cea mai prestigioasa competitie printr-un hattrick, si a devenit cel mai tanar fotbalist care a reusit acest lucru.