Wimbledon 2018. Serena Williams ramane in cursa pentru trofeu! Victorie fara emotii cu Rodina

Wimbledon 2018 Rezultate Wimbledon 2018 Serena Williams Serena Williams Wimbledon 2018 Turneul de la Wimbledon Tenis Wimbledon 2018. Serena Williams ramane in cursa pentru trofeu! Victorie fara emotii cu Rodina
Data publicarii: Luni 09 Iulie 2018, 18:40
Data actualizarii: Luni 09 Iulie 2018, 18:43

Serena Williams a ramas favorita la turneul de la Wimbledon.

Serena Williams s-a calificat, luni, in sferturile de finala de la Wimbledon dupa ce a trecut de rusoaica Evgeniya Rodina, locul 120 WTA.

Serena Williams are parte de un culoar extrem de liber pe partea sa de tablou, iar in optimile de finala la Wimbledon a intalnit-o pe ocupanta locului 120 WTA, Evgeniya Rodina, al carui joc nu i-a pus nicio problema campioanei din Statele Unite. Serena a trecut de adversara sa cu scorul de 6-2, 6-2, dupa un meci ce a durat putin peste o ora.

In urma acestui rezultat, Serena si-a asigurat un salt de 93 de locuri in clasamentul WTA si a ajuns pe pozitia cu numarul 88. Americanca mai poate urca, in functie de rezultatele pe care le va avea la Wimbledon. In sferturile de finala, sportiva in varsta de 36 de ani se va duela cu jucatoarea Camila Giorgi din Italia, aflata pe locul 52 in ierarhia mondiala.

Pana acum, americanca a trecut la turneul de la All England Club de Rus, Tomova, Mladenovic si Rodina.