Wimbledon 2018 Dominika Cibulkova Simona Halep Su-Wei Hsieh Tenis SCANDAL URIAS la Wimbledon in meciul in care trebuia sa fie Halep! Cibulkova a luat foc dupa partida cu Hsieh: "Nu mi s-a intamplat in toata cariera! E ridicol!"
Data publicarii: Luni 09 Iulie 2018, 18:06
Data actualizarii: Luni 09 Iulie 2018, 18:12

Optimea de finala de la Wimbledon dintre Dominika Cibulkova si Su-Wei Hsieh a fost una cu peripetii.

Un intreg scandal a pornit de la un punct din finalul primului set, acordat initial Dominikai Cibulkova desi Hsieh trimisese mingea in teren. Taiwaneza a fost extrem de nervoasa si nu a mai dorit sa continue meciul, cerand ca arbitrul sa intre pe teren pentru a verifica nedreptatea.

Dupa o discutie de cateva minute, arbitrul a decis ca punctul trebuie sa se rejoace, ceea ce a infuriat-o pe Cibulkova. Chiar si la finalul meciului, slovaca a fost foarte nervoasa si a vorbit in termeni duri despre decizia arbitrului, chiar daca in cele din urma aceasta s-a dovedit a fi corecta.

"Este ridicol ce s-a intamplat pe teren! Nu mi s-a mai intamplat niciodata in intreaga cariera! Jucatorii se mai plang, dar niciodata nu mi s-a intamplat ca arbitrul sa-si schimbe deciziile din cauza asta! Cred ca a fost o decizie foarte proasta din partea arbitrului si a supervizorului.

Decizia corecta era sa fie mentinuta prima decizie! De cate ori s-a intamplat sa-si schimbe deciziile? N-avea niciun motiv sa schimbe decizia! Mi s-a intamplat si mie de atatea ori ca arbitrul sa greseasca si sa-i fie acordat punctul adversarei. N-am nicio simpatie pentru Hsieh pentru ca e doar treaba arbitrului. Si mie mi s-a intamplat. N-a fost normal ce au facut", a spus Cibulkova la conferinta de presa.

Dominika Cibulkova, locul 33 WTA, a castigat meciul cu 6-4, 6-1 si s-a calificat in sferturile de finala de la Wimbledon, acolo unde o va intalni pe Jelena Ostapenko.