US OPEN 2019, ZIUA 10: Nadal, Andreescu, Bencic si Berrettini in semifinale

US Open 2019 Tenis US OPEN 2019, ZIUA 10: Nadal, Andreescu, Bencic si Berrettini in semifinale
Data publicarii: Joi 05 Septembrie 2019, 15:34
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2019, 17:49

S-a jucat dur si intens in a zecea zi la US Open, pentru ultimele 4 locuri in semifinale. Au mai ramas doar opt jucatori in lupta pentru cele doua trofee, iar presiunea e privilegiul celor putini, conform Billie Jean King.

8 jucatori s-au luptat aseara pentru acest privilegiu.

Doar Nadal, Andreescu, Bencic si Berrettini au reusit.

Ziua cu numarul 10 la Flushing Meadows a debutat cu cel mai tern dintre cele patru sferturi programate. Belinda Bencic a fost intr-o oarecare surprinsa de forta loviturilor croatei Donna Vekic, dar nu intr-atat de mult incat sa piarda set. A fost 7-6, 6-3 pentru elvetianca, aceasta fiind extrem de puternica pe primul serviciu, cu care a castigat 84% din puncte, dar mai ales din punct de vedere psihologic, reusind sa nu slabeasca ritmul si concentrarea pe parcursul celor 102 de minute de joc.

Odata cu finalul primului meci, la US Open s-a jucat tenis pasionant. Italianului Berrettini si francezului Monfils le-au lipsit doar patru minute sa contureze 4 ore de joc si au livrat spectacolul scontat de la un sfert de finala intre doua revelatii ale competitiei.

Matteo Berrettini a fost dominant cu serviciul inainte si cu forehandul in timpul punctelor, pe acesta din urma incarcandu-l cu gramezi de top-spin prin intermediul caruia il va sicana in semifinale si pe regele top spin-ului, Rafa Nadal. S-au jucat puncte lungi, s-a alergat enorm pentru o partida de tenis – 3,9 km pentru Berrettini si 4,3 km pentru Monfils –, iar spectatorii electrizati de energia lui Gael au asteptat cu respiratia taiata deznodamantul. Care a intarziat pana la a cincea minge de meci avuta de Berrettini.

Cand Monfils a trimis returul sau lung, in afara terenului, Matteo s-a prabusit pe teren, sfarsit si plenar multumit de prestatia sa, ca si cum ar fi castigat intregul Grand Slam. Nu e deocamdata campion la US Open, dar Berrettini s-a bucurat pentru cel mai bun rezultat al sau din cariera. Si e un rezultat enorm pentru un jucator care la 16 ani si-a rupt mana dreapta si al carui drum spre climaxul lumii tenisistice n-a fost pavat cu vreun covor rosu.

„Chiar acum nu-mi amintesc niciun punct, doar mingea de meci. In timp ce jucam, ma gandeam ca si asist, din teren, la una dintre cele mai frumoase partide pe care le-am vazut vreodata,” a spus Berrettini dupa meciul prin care a facut istorie pentru tenisul italian, care a asteptat de 42 de ani o performanta ca asta.

Peste New York a apus sesiunea de seara, pe care Elise Mertens a inceput-o intempestiv. A inceput meciul cu Bianca Andreescu de parca a continuat partida cu Ahn, din optimi, castigata cu un dublu 6-1. A fost imparabila pe serviciu si forehand si nu i-a dat ritm lui Andreescu, jucand ca si cum ar fi fost singura jucatoare pe teren, iar Andreescu s-ar fi aflat de partea opusa a fileului doar pentru a lua lectii de tenis.

Insa canadianca de origine romana in varsta de 19 ani a facut un comeback de la 0-1 la seturi si, ca si in meciul cu Townsend, si-a demonstrat capacitatea de a reveni in timp real in meci, adoptand tactica potrivita.

In seturile 2 si 3, Andreescu fie nu i-a permis lui Mertens sa stea in spatele terenului, invitand-o la fileu si creandu-i disconfort cu scurte agasant de bine executate, fie a urcat ea in teren 1-2 metri si si-a deplasat oponenta mai in spate decat si-ar fi dorit ea, cu forehanduri bine plasate. Sunt putine spre niciun lucru de criticat in jocul Biancai Andreescu, tenismena care n-a mai pierdut meci din 2 martie, iar acum un an era in afara top 200. Andreescu va intra de luni in top 10 WTA.

Noaptea s-a incheiat cu meciul dintre Nadal si Schwartzman. Da, au fost doar 3 seturi dar s-a simtit ca un meci de 4-5. Intr-o zi cu mare umiditate, acuzata de Nadal ca fiind principalul ucigas al eficientei sale, Rafa a pierdut de doua ori doua break-uri consecutiv, permitandu-i lui Diego sa revina de la 0-4 si 1-5 in primele 2 seturi.

Argentinianul a jucat relaxat, increzator, foarte bine dispus in conditiile in care stia ca pierduse toate cele 7 meciuri jucate impotriva lui Nadal pana aseara, insa i-a lipsit instinctul de killer in momentele finale. Si Rafa insa si-a facut singur greu meciul, ciocnindu-se de probleme musculare la antebrat, fapt care l-a facut sa rateze de 39 de ori nefortat. Nu-mi amintesc vreun meci mai slab al spaniolului, din acest punct de vedere.

Diego i-a fructificat lui Nadal toate cele 3 mingi de set cu lovituri care au zguduit sec plasa, ridicandu-i moralul lui Rafa inainte de semifinala cu Berrettini. Dar poate asta e doar meritul lui Nadal, care isi intimideaza adversarii nu prin tertipuri, ci prin devotamentul sau total.

„Cred ca Rafa e cel mai luptator din tenis,” a spus Berrettini, dupa 3 ore si 58 de minute de lupta cu Monfils. Vor fi niste semifinale pe cinste.

Lucruri de retinut dupa ziua a zecea la US Open:

• Bencic si Andreescu au confirmat asteptarile si se vor duela intr-o semifinala in care vom putea distinge, in sfarsit, care mai exact sunt diferentele dintre cele doua jucatoare, atat de similare ca stil.
  • Berrettini nu ia nimic de-a gata si e pregatit sa castige seturi cu Nadal. Spune ca l-a vazut doar la TV pana acum. Pare lucid – desi a ratat 4 mingi de meci - si atat de incantat ca va juca pentru un loc in finala, incat nu si-a permis sa manance pizza dupa aceasta victorie.
  • Nadal nu e intr-o zona sigura atat timp cat va avea fluctuatii atat de mari in joc. Cilic l-a dejucat in setul 2, Schwartzman in doua jumatati de seturi.

Autor: Marcu Czentye