VIDEO Top 3 meciuri de tenis în 2023: rezumatele partidelor care au tăiat răsuflarea urmăritorilor

Tenis 2023 meciuri de tenis Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 30 Decembrie 2023, 23:25
Data actualizarii: Sambata 30 Decembrie 2023, 23:20

Djokovic, Alcaraz, Swiatek și Muchova, implicați în meciurile anului în tenis.

Sezonul 2023 s-a încheiat în tenis cu o serie de premiere. Aryna Sabalenka a reușit să devină campioană de Grand Slam, Carlos Alcaraz l-a învins pe Novak Djokovic în cinci seturi, tocmai în finala turneului de la Wimbledon, iar Marketa Vondrousova a impresionat întreaga Planetă, ieșind câștigătoare pe iarba londoneză.

Cel mai spectaculos meci de tenis al anului rămâne considerat ultimul act al întrecerii de mare șlem din Marea Britanie. Alcaraz l-a depășit pe Djokovic, scor 1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4, după 4 ore și 42 de minute, provocându-i sârbului primul eșec pe Terenul Central de la Wimbledon, după 10 ani de invincibilitate.

Meciul anului 2023: finala Wimbledon, câștigată de Alcaraz împotriva lui Djokovic, în cinci seturi

Revanșa anului: Djokovic, în fața lui Alcaraz, în finala turneului ATP Masters 1000 de la Cincinnati

Al doilea meci memorabil al anului poate fi revanșa luată de Novak Djokovic, în detrimentul spaniolului Carlos Alcaraz.

În finala turneului ATP Masters 1000 de la Cincinnati, „Nole” s-a impus la capătul unui maraton de tenis pasionant, scor 5-7, 7-6(7), 7-6(4).

Tenisul feminin e plictisitor? Swiatek și Muchova au dovedit contrariul!

Locul 3 a fost ocupat de finala feminină a turneului de la Roland Garros. Iga Swiatek a ieșit campioană pentru a treia oară la Paris, dar victoria nu a venit fără emoții.

Una dintre marile revelații ale stagiunii, cehoaica Muchova Karolina a pus-o la grea încercare pe jucătoarea din Polonia, pe care a ținut-o timp de 3 ore și 17 minute angajată într-o luptă pe muchie de cuțit.

6-2, 5-7, 6-4 s-a impus Swiatek, într-o partidă care a rămas în memoria iubitorilor de tenis pentru calitatea jocului prestat.