Sorana OUT de la Roland Garros: autralianca Stosur, in semifinale cu Kuznetova!

Data publicarii: Miercuri 03 Iunie 2009, 11:12
Data actualizarii: Miercuri 03 Iunie 2009, 18:46

"Imi pare rau pentru Sorana", Ilie Nastase. Sorana Carstea a fost eliminata in sferturile de la Roland Garros, dupa ce a fost invinsa, cu scorul de 6-1, 6-3, de Samantha Stosur din Australia, intr-un meci care a durat o ora si 25 de minute. Sorana a castigat 132.500 de euro.

Totusi, pentru Sorana Carstea, prezenta in sferturile de finala reprezinta cel mai important rezultat din cariera sa intr-o astfel de competitie, urmand sa incaseze un cec in valoare totala de 132.500 de euro.

Ultima romanca ajunsa in sferturi la Roland Garros este Ruxandra Dragomir, actualul presedinte al Federatiei Romane de Tenis, in 1997. Dragomir a fost eliminata in sferturi, in 1997, de croata Iva Majoli, care s-a impus cu scorul de 6-3, 5-7, 6-2.

Calificata in sferturile de finala de la Roland Garros, Sorana Carstea a uimit Parisul! La 19 ani poate da lovitura, e convinsa si sefa de la Federatie, Ruxandra Dragomir.

"Sorana are toate calitatile necesare, tot pachetul pentru a ajunge numarul unu in lume. Stiu ca este foarte dificil, insa ea are aceasta posibilitate. O ajuta fizicul si loviturile perfecte pe care le stapaneste atat de bine. Daca este sanatoasa si  are incredere foarte mare in ea cred ca poate ajunge numarul unu in lume." a spus presedintele Federatie Romane de Tenis, Ruxandra Dragomir.

Rusoaica Svetlana Kuznetova, cap de serie numarul 7, a invins-o, miercuri, cu scorul de 7-6 (3), 5-7, 7-5, pe americanca Serena Williams, a doua favorita, si s-a calificat in semifinalele turneului de Grand Slam de la Roland Garros.Kuznetova va juca in aceasta faza a turneului cu Samantha Stosur din Australia, cap de serie numarul 30, care a trecut, tot miercuri, de Sorana Carstea, scor 6-1, 6-3.

In cealalta semifinala se vor intalni Dinara Safina din Rusia, principala faviorita a turneului, si Dominika Cibulkova, din Slovacia, cap de serie numarul 20.