Sorana Cîrstea a luptat mai multe de două ore, dar a fost eliminată de la Portoroz. Cine a învins-o pe Sori

Sorana Cirstea Portoroz Tenis Sorana Cîrstea
Data publicarii: Vineri 17 Septembrie 2021, 20:09
Data actualizarii: Vineri 17 Septembrie 2021, 20:12

Sorana Cîrstea a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini cu 6-4, 4-6, 6-1, vineri, în sferturile turneului WTA de la Portoroz (Slovenia), dotat cu premii totale de 189.708 euro.

Cîrstea (31 ani, 40 WTA), a patra favorită, s-a înclinat după două ore și șase minute.

Românca a fost condusă în fiecare set cu 3-0 de adversara sa. În primul act, Cîrstea a reuşit să revină, a egalat, 3-3, au urmat trei ghemuri ''albe'', iar Paolini (26 ani, 87 WTA) a reuşit un nou break, câştigând setul cu 6-4.

• Sorana Cîrstea

În setul al doilea, după 0-3 şi 3-3, Cîrstea a fost cea care s-a impus pe finalul setului (6-4), după ce a reuşit un break la 4-4. În decisiv, Paolini a avut 3-0, Cîrstea a luat un ghem, dar italianca a reuşit să lege apoi alte trei ghemuri, câştigând cu 6-1.

Cîrstea, care a comis multe erori neforţate, va primi un cec de 4.677 de euro şi 60 de puncte WTA.

În semifinale, Paolini o va înfrunta e a doua favorită a turneului, kazaha Iulia Putinţeva. Agerpres