A fost anuntata ora meciului dintre Simona Halep si Karolina Pliskova! Batalie pentru semifinalele de la Madrid, unul dintre turneele preferate ale Simonei

Tenis
Data publicarii: Miercuri 09 Mai 2018, 21:30
Data actualizarii: Miercuri 09 Mai 2018, 21:59

Simona Halep a cedat doar 4 game-uri in primele 2 partide de la turneul de la Madrid, castigat de Simona in ultimii 2 ani.

UPDATE | Simona Halep o va infrunta pe Karolina Pliskova joi, dupa ora 15:00, pe arena Manolo Santana.

Primul meci gazduit de "centralul" de la Madrid va fi cel dintre Caroline Garcia si Carla Suarez Navarro.

UPDATE | Adversara Simonei Halep in sferturi este Karolina Pliskova, cea care a invins-o cu 6-2, 6-3 pe Sloane Stephens

LIVE TEXT

Setul 2

6-4 Simona serveste extraordinar si are 3 mingi de meci! Si reuseste sa castige!

5-4 O noua minge de break pentru Simona care incearca desprinderea decisiva! Pliskova nu trimite in teren primul serviciu iar apoi cedeaza intr-un schimb mai lung! Simona va servi pentru castigarea meciului!

4-4 Emotii pentru Simona in game-ul al 8-lea al celui de-al doilea set. Pliskova obtine a 5-a minge de break a ei in acest set insa Simona revine cu un voleu superb si egaleaza la 40. Simona Halep rezista in acest game si egaleaza pe tabela

3-4 Se repeta scenariu din toate game-urile in care Pliskova a servit in acest set - Simona pune presiune, insa jucatoarea din Cehia reuseste serve puternice in momentele dificile. La ultima minge, Simona a avut si o conversatie cu arbitrul partidei, considerand ca mingea trimisa de Pliskova a fost in afara terenului.

3-3 Simona Halep pare din ce in ce mai concentrata si isi castiga rapid serviciul, la 0

Info: Nadia Comaneci o sustine din tribune pe Simona Halep la aceasta partida

2-3 Simona cauta un nou break, Pliskova rezista cu ajutorul serviciului. Jucatoarea din Cehia cheama antrenorul intre game-uri.

2-2 Simona serveste in continuare foarte bine la acest turneu, insa Pliskova egaleaza la 40 dupa un rever cu ambele maine excelent. Doua servicii foarte bune si Simona egaleaza pe tabela

1-2 Simona rateaza o minge usoara in apropierea fileului si apoi suteaza in minge care se duce in tribuna! Simona revine de la 0-30 si 30-40 si spera la un nou break! Pliskova se salveaza cu un as!

1-1 Ceva emotii pentru Simona pe propriul serviciu, insa reuseste sa se impuna pana la urma

0-1 Serviciul Kristynei Pliskova functioneaza in startul setului si aceasta este pentru prima data in avantaj pe tabela

Setul 1

6-1 Kristyna Pliskova intra mai mult in teren pe serviciul Simonei, incercand sa fie mai agresiva, insa pierde aproape de fiecare data cand schimbul se prelungeste. Simona obtine 2 mingi de set. Si incheie setul cu un as!

5-1 Serviul Kristynei Pliskova incepe sa dea rateuri, jucatoarea din Cehia nu mai reuseste sa plaseze in teren primul serviciu si cand o face Simona returneaza perfect!

4-1 Simona serveste impecabil si castiga un nou game la 0!

3-1 Simona incearca sa obtina primul break al meciului, Pliskova serveste insa puternic si are minge de game. Rateaza apoi si este din nou egalitate. Pliskova salveaza 2 mingi de break, reusind 2 asi! Un stanga-dreapta superb al Simonei ce ii aduce o noua minge de break! Simona rateaza din nou sansa si isi reproseaza zgomotos eroarea! Game-ul dureaza de mai bine de 8minute! Si vine break-ul pana la urma dupa 2 lovituri superbe ale Simonei!

2-1 Kristyna Pliskova pune presiune pe serviciul Simonei insa romanca rezista si reuseste sa revina in avantaj

1-1 Simona revine de la 15-40, insa Kristina Pliskova reuseste pana la urma sa isi faca serviciul

1-0 Simona Halep incepe perfect meciul, reusind sa castige la 0 pe propriul serviciu!

Favorita numarul 1 la Mutua Madrid Open, Simona Halep si-a respectat statutul de numar 1 mondial in partidele cu Elise Mertens si Ekaterina Makarova, castigate fara nicio emotie de romanca.

Urmatoarea adversara este Krystina Pliskova, sora geamana a fostului numar 1 mondial, Karolina. Daca reuseste surpriza in fata Simonei Halep, cele 2 surori gemene ar putea sa se intalneasca in sferturi! Castigatoarea meciului Simona Halep - Kristyna Pliskova o va intalni in turul urmator pe invingatoarea din duelul Sloane Stephens - Karolina Pliskova.

"Am jucat anul trecut aici contra ei si nu a fost deloc usor, dar daca am castigat inseamna ca sunt capabila sa o fac si de data asta. Insa va fi un meci dificil, serveste bine, da bine cu dreapta. Va trebui sa ma misc, sa o fac sa alerge cat mai mult si sa lovesc rapid, asa cum am inceput si meciul de astazi" spunea Simona Halep dupa partida castigata cu Mertens.

"Pentru mine e mai bine cand joc impotriva ei pe hard, dar mingea se deplaseaza mai rapid aici decat pe zgura normala. Simona este foarte buna la turneul acesta, ii place aici, asa ca vom vedea ce va fi" a spus Kristyna Pliskova.

Simona Halep si Kristyna Pliskova s-au mai intalnit de 2 ori pana acum - prima data in turul 1 chiar la Madrid, iar anul acesta a invins-o la Indian Wells in turul 2, fara ca Simona sa piarda vreun set!

"Am vorbit cu Darren dupa meciul cu Makarova, l-am intrebat cum i s-a parut. Mi-a spus ca totul a fost perfect, ca m-am descurcat excelent. Am incredere in el. Mi-a zis ca daca o voi ţine tot asa, nu voi avea probleme" a mai spus Halep.