SIMONA HALEP 6-0 6-3 MERTENS // Continua marsul Simonei la Madrid dupa o victorie in 70 de minute! Cu cine joaca Halep in turul urmator

Simona Halep Elise Mertens WTA Madrid Tenis
Data publicarii: Marti 08 Mai 2018, 12:58
Data actualizarii: Marti 08 Mai 2018, 16:44

Simona Halep incearca sa-si apere trofeul castigat in ultimii 2 ani.

LIVE TEXT

Setul 2:

6-3 Simona a apasat pe acceleratie si se apropie la 2 puncte de castigarea meciului dupa o noua scurta la care a alergat incredibil! Simona are prima minge de meci la 63 de minute de la startul duelului cu Mertens! Belgianca salveaza insa prima minge de meci! Apoi Simona salveaza o minge de game. Cea mai frumoasa minge a meciului este castigat de Simona dupa un voleu trimis afara de Mertens! A doua minge de meci! Mertens se agata de acest game si o salveaza si pe aceasta, si pe urmatoarea! Halep trimite apoi in fileu si rateaza a 4-a minge de meci! O noua greseala a lui Mertens! Si Halep castiga meciul in 71 de minute!

Info: Kristyna Pliskova s-a calificat in turul urmator dupa 7-5, 6-2 cu Sorribes Tormo.

5-3 Mertens a crescut mult in setul al doilea si pune din nou presiune pe serviciul Simonei. Jucatoarea din Belgia are 2 mingi de break! Prima este anulata de Simona. Trei mingi consecutive castigate de Simona ii aduc sansa unui nou game. Pe care il castiga!

4-3 Simona pare acum hotarata sa incheie total socotelile in acest game, fiind la 2 mingi de break! Mertens insa castiga 2 mingi consecutive si se apropie din nou la un game

4-2 Simona continua sa aiba avantaj un break si pare ca se concentreaza pe castigarea propriului serviciu. Increderea lui Mertens este in crestere si numarul 16 mondial trimite un retur superb, in diagonala. Simona urca la fileu insa Mertens prinde un passing in lung de linie ce egaleaza scorul la 30. Mertens are apoi prima ei minge de break din acest meci! Simona raspunde extraordinar cu o minge langa tusa si este din nou egalitate! Simona castiga si urmatoarele 2 mingi si pastreaza avansul de un break!

3-2 Mertens nu cedeaza si greseste mai putin in ultimele game-uri

3-1 Mertens forteaza, Simona raspunde cu primul as al meciului! Doua sanse de game pentru Halep! Vine si al doilea asta si game pentru numarul 1 mondial

2-1 Simona reuseste punctul meciului dupa o urcare la fileu a lui Mertens si o scurta la care Simona a ajuns si a plasat apoi mingea in teren! Mertens mizeaza pe propriul serviciu pentru a reveni in acest meci si reuseste pana la urma dupa o minge la care a avut si putin noroc cu fileul!

2-0 Simona nu ii da nicio sansa lui Mertens pe propriul serviciu si obtine un nou game alb

Info: Kristyna Pliskova acastiga primul set, 7-5, cu Sorribes Tormo. Castigatoarea acelui meci o va intalni pe Simona Halep in turul urmator, daca numarul 1 mondial trece de Mertens.

1-0 Mertens incepe mult mai bine setul al 2-lea si castiga primele 3 mingi! Simona revine insa si egaleaza! Simona depune un efort considerabil pentru ca Mertens sa nu poata reveni in meci si obtine o noua sansa de break!

Setul 1: 6-0

6-0 Simona trimite un lung de linie care ii ofera 2 sanse de set! Mertens nu pare capabila sa incheie partida pe teren. Halep alearga dupa o scurta, insa rateaza executia. Mai ramane o minge de set si Simona castiga setul in doar 22 de minute!

5-0 Simona o surclaseaza pe Mertens in acest momente si are din nou 2 mingi de break. Mertens face apoi o noua dubla greseala!

4-0 Simona continua jocul aproape perfect din startul acestui meci. Mertens incearca sa raspunda agresiv, insa rateaza loviturile si este 30-0. Sansa acum de game alb pentru Simona. Si se distanteaza dupa doar 14 minute de la startul partidei! 19-7 este scorul la punctele castigate pana acum!

3-0 Simona alearga incredibil in primul schimb al game-ului 3, Mertens gaseste o scurta pana la urma si face 15-0. Simona egaleaza apoi datorita agresivitatii la retur. Simona continua jocul excelent si are 2 mingi de break. Si profita de prima!

2-0 Simona serveste bine si conduce cu 40-15. O noua minge trimisa afara de Mertens mareste avantajul Simonei in primul set

1-0 A inceput partida cu Elise Mertens la serviciu. Primul punct este al Simonei dupa o dubla greseala a jucatoarei din Belgia. Simona are 2 mingi de break dupa alte 2 greseli ale lui Mertens. Serviciul o ajuta pe Mertens sa egaleze la 40. Mertens are minge de game, insa o pierde dupa o noua dubla greseala. Simona obtine a 3-a minge de break din acest game si o fructifica!

Partida va incepe cu 25 de minute intarziere, dupa duelul dintre Kvitova si Puig, terminat dupa un tiebreak (10-8) in setul 2 cu calificarea jucatoarei din Cehia.

Elise Mertens este adversara Simonei Halep in turul 2 al turneului WTA de la Madrid - jucatoarea din Belgia urma sa participe si in proba de dublu insa a decis sa se retraga din cauza unor probleme de sanatate! Ramane de vazut daca Mertens isi va reveni pana la ora meciului contra Simonei Halep.

"Stiu ca este o jucatoare completa, lupta pana la capat, are un joc bun pe zgura, a castigat cateva titluri anul acesta. Va fi un meci dificil, incerc sa ma concentrez numai pe jocul meu, pe persoana mea si sa dau tot ce am mai bun in urmatorul meci ca sa castig"
a spus Simona Halep pentru Digi Sport.

Daca o invinge pe Mertens, Simona Halep va juca in turul urmator cu castigatoarea partidei dintre Kristyna Pliskova si Sara Sorribes Tormo.

Simona Halep si Elise Mertens nu s-au mai intalnit pana acum intr-un meci oficial.

Simona Halep ramane pe primul loc

Halep, care a ajuns la 27 de saptamani ca lider WTA si ocupa locul 13 intr-o ierarhie all time, isi pastreaza avansul de 1.265 de puncte fata de a doua clasata, daneza Caroline Wozniacki, dar va avea o saptamana dificila la Madrid, unde trebuie sa isi apere titlul pentru a fi sigura ca ramane pe primul loc in lume.

Garbine Muguruza completeaza podiumul, la aproape 2.000 de puncte de Halep.