SIMONA HALEP IN FINALA LA DOHA | Momentul transformarii pentru Simona! CTP: "Cand am vazut mingea aia, mi-a inghetat mintea!" Ce a urmat

Simona Halep CTP Simona Halep - Elina Svitolina simona halep doha SIMONA HALEP IN FINALA LA DOHA Tenis Momentul transformarii pentru Simona! CTP: "Cand am vazut mingea aia, mi-a inghetat mintea!" Ce a urmat
Data publicarii: Vineri 15 Februarie 2019, 18:19
Data actualizarii: Vineri 15 Februarie 2019, 18:28

CTP a dezvaluit marea schimbare din jocul Simonei Halep, evidentiata de succesul din partida cu Elina Svitolina de la Doha.

Simona Halep a reusit o victorie fantastica in fata Elinei Svitolina in semifinalele turneului de la Doha, scor 6-3, 3-6, 6-4. In setul decisiv, Simona a revenit de la 1-4. Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a fost impresionat de jocul Simonei.

"Se poate spune ca Simona a dovedit o capacitate fantastica de a tine la tavaleala. Cand a avut prima minge de set la 5-3 a gresit un retur de necrezut, Svitolina era infricosata. Important este ca dupa aceea a avut o alta minge de set iar Svitolina a trimis o minge pe tusa, si Simona a rezistat si la asta. Deci Simona a rezistat la o greseala, la o minge incredibila a adversarei. Iata ce rezistenta formidabila a avut Simona.

In setul 2, la scorul de 4-1 si 3 mingi de 5-1, a fost iar o minge ucigasa, ucigatoare. Simona a ajuns la fileu dupa ce a trimis o minge puternica ce nu i-a permis Svitolinei decat un retur slab, Simona a venit sa loveasca la fileu avand mai bine de jumatate de teren liber. Si Simona a trimis la limita, in dreapta, chiar in reverul Svitolinei. Care a agatat un lob. Va spun ca acolo am inghetat, mi-a inghetat creierul cand am vazut, am crezut ca s-a terminat. Simona a facut inca o greseala dupa aceea si tot a reusit sa castige.

Daca vreti sa va referiti la o finala de Roland Garros, a semnat cu cea cu Stephens, cea care are lovituri mult mai asemanatoare cu Svitolina. Simonei nu i-a fost frica nici de victorie, nici de infrangere. Ceea ce nu se poate spune despre meciul cu Ostapenko (din finala Roland Garros) cand i-a fost frica si de victorie, in setul 2, si in decisiv cand era condusa. Simona joaca acum indiferent de scor, nu se crispeaza, nu a avut niciun moment de blocaj. N-a avut ce sa-i faca Svitolina, cea care a jucat exceptional. Important este ca Simona are acest giroscop psihic care nu se strica in nicio situatie.

Nu pot spune ca inteleg ceva, consider ca a facut bine ca nu l-a chemat pentru o interventie la banca. Nu cred ca dupa 2 saptamani impreuna se afla Van Cleemput in situatia de a-i da sfaturi in mijlocul meciului. Stiinta antrenorului este de a-i da incredere jucatoarei, e greu de crezut ca se putea stabili o astfel de chimie intre cei doi. Si in ultima parte a colaborarii cu Darren Cahill cei doi se intelesesera ca interventiile pe teren sa fie putine spre deloc pentru a-i da mai multa independenta Simonei.

Fara discutie a fost cel mai bun meci al Simonei in 2019. Meciul acesta este o consecinta a partidelor din FED Cup, duelul cu Pliskova care i-au dat un impuls. Simona tine foarte mult la echipa de FED Cup. Pentru Simona calificarea echipei nationale au ridicat-o enorm. De aceea a reusit acest parcurs foarte bun si acest meci exceptional in fata unei jucatoare de foarte inalt nivel" a spus Cristian Tudor Popescu la Digi Sport.