Finala de vis la Australian Open: Nadal vs.Federer, duminica la 10:30! Spune aici, cine va castiga?

Australian Open Fernando Verdasco Tenis
Data publicarii: Vineri 30 Ianuarie 2009, 16:20
Data actualizarii: Vineri 30 Ianuarie 2009, 22:51

Corida spaniola de la Melbourne a fost castigata de Rafa Nadal care s-a impus dupa 5 ore si 14 minute in fata prietenului Verdasco.

Meci nebun la Melbourne unde Nadal a castigat 3-2 la seturi semifinala spaniola cu Fernando Verdasco si va juca finala cu eternul rival Federer.

Numarul unu mondial a trait periculos semifinala cu compatriotul Verdasco in Australia. Nadal a condus cu 2-1 la seturi dupa ce primul set a fost luat de Verdasco, insa acesta a revenit si a dus meciul in decisiv unde Nadal s-a impus.

Meciul dintre Nadal si Verdasco a doborat recordul de 5 ore si 11 minute, detinut de partida jucata in turul al treilea de la editia din 1991 a Australian Open, intre germanul Boris Becker si italianul Omar Camporese

Meciul dintre cei doi spanioli a fost foarte echilibrat, conform statisticii, care a aratat ca Nadal a avut 193 de mingi castigatoare, in vreme ce adversarul sau a castigat 192.

Nadal va intalni in finala pe Roger Federer dupa ce elvetianul a trecut de in semifinale de Andy Roddick.

Nadal - Verdasco: 6-7/6-4/7-6/6-7/6-4