Romania 5-0 Maroc, la Cupa Davis! Asteptam adversara din turul urmator: Polonia sau Zimbabwe

Cupa Davis florin mergea Marius Copil Maroc Romania Tenis
Data publicarii: Duminica 08 Aprilie 2018, 12:25
Data actualizarii: Duminica 08 Aprilie 2018, 15:45

Echipa masculina de tenis a Romaniei a invins-o pe cea a Marocului in turul al doilea al Grupei a II-a, zona Europa-Africa a Cupei Davis.

UPDATE | Romania 5-0 Maroc

Edris Fetisleam si Dragos Dima au adus ultimele doua victorii ale Romaniei. Tatarul Fetisleam l-a invins cu 6-2, 6-0 pe Yassir Kilani, iar Dragos Dima a trecut cu 6-0, 6-4 de Soufiane El Mesbahi.

Perechea Marius Copil/Florin Mergea a invins cuplul Yassine Idmbarek/Lacine Ouahab, cu 6-2, 6-1, aducand a treia victorie a tricolorilor in tot atatea meciurilor.

Copil si Mergea au incheiat conturile dupa doar 53 de minute, castigand fara drept de apel.

Sambata, in primele doua meciuri de simplu, Marius Copil (27 ani, 82 ATP) l-a invins categoric pe Amine Ahouda (20 ani, 718 ATP), dupa doar 39 de minute, cu 6-0, 6-1, iar Adrian Ungur (33 ani, 535 ATP) l-a invins pe Lamine Ouahab (33 ani, 571 ATP) cu 6-0, 7-6 (3).

In ultimele doua partide de simplu, Marius Copil ar trebui sa joace impotriva lui Lamine Ouahab, iar Adrian Ungur contra lui Amine Ahouda.

Romania va juca in turul al treilea cu invingatoarea dintre Polonia si Zimbabwe, scorul fiind 1-1 dupa prima zi.