Robin Soderling, in finala la Rolland Garros!

Robin Soderling Roland Garros Tenis
Data publicarii: Vineri 04 Iunie 2010, 17:58
Data actualizarii: Vineri 04 Iunie 2010, 18:00

Tenismanul suedez Robin Soderling, favoritul numărul 5 al competiÅ£iei, s-a calificat în finala turneului de la Roland Garros, după ce l-a învins, vineri, în semifinale, pe cehul Tomas Berdych, cap de serie numărul 15

Soderling (numarul 7 ATP), care in sferturi l-a eliminat pe numarul unu mondial, elvetianul Roger Federer, a dispus de jucatorul ceh in cinci seturi, scor 6-3, 3-6, 5-7, 6-3, 6-3, intr-un meci care a durat doua ore si 45 de minute.

Tenismanul suedez il va intalni in finala pe castigatorul partidei dintre spaniolul Rafael Nadal, cap de serie numarul 2, si austriacul Jurgen Melzer, favoritul numarul 22 al competitiei.

Robin Soderling a jucat si finala de anul trecut a turneului de la Roland Garros, cand a fost invins de Roger Federer.