Halep - Keys 5-7, 6-0, 6-1; Simona, lectie importanta in finala cu Sharapova. Romanca a reusit sa intoarca perfect meciul

Simona Halep viktoria azarenka Tenis
Data publicarii: Miercuri 14 Mai 2014, 16:00
Data actualizarii: Miercuri 14 Mai 2014, 19:12

De luni, Simona devine numarul 4 WTA. Saptamana aceasta se bate pentru o noua finala la Roma! Urmareste aici evolutiile romancei! GOld Simona!

LIVE TEXT

►Game, set si meci! Simona Halep castiga cu 6-1 setul decisiv si se califica in optimi, unde o va intalni pe Carla Suarez Navaro, cea care a eliminat-o pe Venus Williams.

►5-1 pentru Simona, care a facut inca un break. Halep se indreapta catre calificarea in faza urmatoare a turneului de la Roma.

►Simona a inceput ca tare si setul al treilea si are deja 3-1 cu Madison Keys. Halep nu a facut nicio greseala in acest set, iar procentajul pe primul serviciu este de 83%.

►6-0 in setul al doilea!!! Simona are un procentaj mult mai bun in setul al doilea, avand 73% pe primul serviciu, fata de 41% al adversarei sale. De asemenea, Simona are 100% pe serviciul secund

►Simona a avut o minge de set, la scorul de 4-5, insa sportiva din Statele Unite a reusit sa revina si a castigat cu 5-7.

Urca inca un loc

E oficial! Simona Halep va fi numarul 4 mondial incepand de luni! Sportiva romanca o va depasi in clasament pe Victoria Azarenka, cea care nu va evolua la turneul din capitala Italiei din cauza unei accidentari si nu isi va putea apara cele 620 de puncte de anul trecut. Cum diferenta dintre Simona si Azarenka este de doar 21 de puncte, Halep va trece sigur peste sportiva din Belarus.

Singura care putea sa o opreasca pe Simona Halep era Petra Kvitova, ocupanta locului 6. Daca aceasta ar fi castigat finala de la Roma, ar fi depasit-o si pe Simona daca aceasta nu disputa finala. Kvitova a fost insa eliminatat surprinzator de Shuai Zhang cu 7-5, 6-7, 6-3.

Astfel, Simona Halep va urca pe locul 4 incepand de luni! Simona joaca astazi in turul 2 contra americancei Madison Keys