VIDEO Noul elev al lui Darren Cahill l-a umilit pe Carlos Alcaraz în finala turneului ATP de la Umag: reacția australianului

Jannik Sinner ATP Umag Carlos Alcaraz Darren Cahill Jannik Sinner Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Luni 01 August 2022, 09:35
Data actualizarii: Luni 01 August 2022, 09:53

Jannik Sinner s-a regrupat uluitor după primul set, pierdut în tiebreak și a câștigat următoarele două cu 6-1, 6-1.

Sinner - Alcaraz 6-7 (5), 6-1, 6-1, în finala turneului ATP 250 de la Umag

Carlos Alcaraz nu a reușit să își apere titlul cucerit la Umag în 2021. Tenismenul spaniol în vârstă de 19 ani (4 ATP) a pierdut finala palpitantă a competiției din Croația în fața unui alt reprezentant de cinste al noii generații, italianul Jannik Sinner (20 de ani, 10 ATP).

Elevul lui Darren Cahill a înregistrat o revenire impresionantă în seturile 2 și 3, câștigate cu 6-1, 6-1, după ce Carlos Alcaraz reușise să își adjudece manșa întâi la tiebreak, 7-6 (5). Jannik Sinner îl conduce acum pe Carlos Alcaraz cu 2-1 la meciurile directe. Finala de la Umag a fost primul meci jucat pe zgură între cei doi.

• Sinner a devenit primul tenismen care îl învinge de două ori pe Alcaraz în 2022.

Carlos Alcaraz, demolat de Jannik Sinner în seturile 2 și 3 ale finalei turneului ATP de la Umag

Finala de 2 ore și 28 de minute s-a încheiat cu victoria lui Sinner, care a devenit în premieră campion la Umag, securizându-și un premiu financiar în valoare de €81,310.

Reacția lui Darren Cahill, publicată pe Twitter a fost pozitivă, dar interpretabilă, fostul antrenor al Simonei Halep postând doar un emoji cu o față de vulpe, în contextul în care Jannik Sinner este poreclit astfel, datorită culorii părului.